Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOWY KONTRAKT WYOBRAŹNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film oświatowy, Film o sztuce
  • 22'

Film podejmuje temat roli mediów w nowym czytaniu literatury. Czy upowszechnienie się środków masowego przekazu, np. telewizji i Internetu jest zagrożeniem dla literatury, czy też - jak starają się przekonać autorzy programu - jest jej sprzymierzeńcem? Ich zdaniem, elektroniczne media otwierają nowe możliwości odczytywania tekstu, zwłaszcza poetyckiego. Wielowarstwowa, nielinearna struktura, integracja obrazu, dźwięku i druku, a także indywidualny sposób korzystania z programów komputerowych sprzyjają percepcji, która jest bliższa naturze poezji niż tradycyjne czytanie wydrukowanych wierszy. Przekład poetyckiego słowa na grę ikonograficznych skojarzeń i dźwięków może być narzędziem nowego odczytania znanych tekstów i nadania im współcześnie aktualnych znaczeń. Osią narracji jest wykład profesor Marii Janion, wybitnej znawczyni literatury. Prezentowane przez nią teorie są bardzo nowatorskie i dalekowzroczne, wręcz rewolucyjne w dziedzinie teorii literatury. Profesor zwraca uwagę na idealne połączenie tego, co dawne z tym, co nowe. Na przykładzie twórczości Adama Mickiewicza przedstawia romantyzm jako epokę, która zapoczątkowała nowoczesny sposób myślenia o literaturze. Jej zdaniem, romantyzm dokonał przełomu, stworzył nowy język poezji i wprowadził do kultury obszary przez wieki pomijane, jak np. mitologię północy, kobietę, dziecko, szaleńców i postać obcego. Odkrył środki wprowadzające człowieka w głąb jego własnej natury, pozwalające poznać samego siebie, swoją tożsamość i przede wszystkim odkryć własną indywidualność. Omawiane w programie zagadnienia nie należą do najłatwiejszych, ale sposób narracji - nawiązanie do języka popkultury i zastosowanie najnowszych osiągnięć techniki komputerowej - tworzą czytelny, multimedialny przekaz.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.