Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOMBA W GÓRĘ, BOMBA W DÓŁ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • 41'

Za długim murem przy ulicy Puławskiej na warszawskim Służewcu, w bezpośrednim sąsiedztwie blokowisk, rozciąga się inny świat: zielona trawa, przestrzeń, stajnie, pasące się konie i elipsa toru wyścigowego. Na Państwowych Torach Wyścigów Konnych było niegdyś tłoczno: przychodziły całe rodziny, rozbrzmiewała muzyka, kręciły się karuzele. Zakłady były niewysokie, każdy mógł sobie pozwolić na to, by postawić parę złotych, a przy odrobinie szczęścia można było sporo wygrać. Bywanie na wyścigach nobilitowało, bo w loży honorowej zawsze spotykało się kogoś ważnego lub przynajmniej znanego. Ci, którzy tam mieszkają i pracują od lat, nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia, innego zajęcia. Ale coraz częściej myślą z niepokojem, że już niedługo nadejdzie dzień, kiedy jednak będą się musieli pożegnać z torem na Służewcu. Ubożejącego społeczeństwa nie stać na hazard, maleją zakłady, maleją też wygrane. Właścicielom koni coraz trudniej zarobić na takie hobby. Często jeden koń ma trzech - czterech właścicieli, którzy "zrzucają się" na jego kupno i utrzymanie. Zarobić można tylko na najlepszych wierzchowcach, przy średnich wychodzi się na zero, do najsłabszych trzeba dokładać. Często na kupno kolejnego zwierzęcia przeznacza się właśnie pieniądze z wygranych. Żywot toru jest poważnie zagrożony: o tereny, na których się znajduje, upominają się dawni właściciele, zagraniczni inwestorzy chętnie wykupiliby go pod budowę innych obiektów. Służewiecka stadnina, podobnie jak inne państwowe stadniny, narzeka na brak dotacji z budżetu. Od dawna nikt nie inwestuje także w tamtejszą infrastrukturę: budynki wymagają generalnego remontu, tor - lepszego przygotowania, po dodatkowych atrakcjach zostały tylko wspomnienia. W ostatnich latach na wyścigi przychodzą tylko najwytrwalsi bywalcy. Dobrze się znają, często nawet przyjaźnią. Najstarsi z nich grywali na wyścigach jeszcze w latach 30. Kochają konie i kochają hazard, chociaż - wbrew pozorom - pieniądze nie są dla nich najważniejsze. "Wygrać możesz, przegrać musisz" - powtarzają sobie stare tutejsze porzekadło, które zawsze się sprawdza. Zresztą służewiecki tor to już nie miejsce, gdzie zdobywa się fortuny. To raczej azyl pasjonatów i szaleńców, ich ucieczka od codzienności, niepowtarzalne chwile emocji. Starzy gracze mają swoje obyczaje, język, "historię". Sypią anegdotami jak z rękawa. O pieniądze grają głównie młodzi, którzy chcą szybko zarobić, a jednocześnie równie szybko przepuszczają wygrane. Nie wyczuwają klimatu tego miejsca, nie mają związanych z nim wspomnień. Jeśli zniknie z mapy Warszawy, nawet koni nie będzie im żal.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.