Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAKA BYŁA TELEWIZJA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Gatunek:
    Film montażowy

Cykl filmów montażowych przedstawiających historię Telewizji Polskiej w ciągu 50 lat jej istnienia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

TAKA BYŁA TELEWIZJA CZARNO-BIAŁA (1)

  • Odcinek serialu
  • 54 min

Odcinek pokazuje fragmenty programów, jakie telewizja nadawała w pierwszych 20 latach swojego istnienia, jak wówczas tworzono programy i przedstawia ówczesne gwiazdy małego ekranu.

TAKA BYŁA TELEWIZJA PROPAGANDY SUKCESU (2)

  • Odcinek serialu
  • 50'

Drugi z siedmioodcinkowej serii filmów dokumentalnych obrazujących historię TVP. Odcinek przypomina lata 1970 -1980, okres radykalnego upolitycznienia telewizji publicznej, a jednocześnie jej unowocześnienia - wówczas pojawił się kolorowy obraz i możliwość elektronicznego zapisu audycji. Fragmenty emitowanych wówczas programów i filmów tworzą rodzaj eseju, który pozwala wyrobić sobie opinię, jaka była telewizja propagandy sukcesu, pod rządami Macieja Szczepańskiego. W latach 70. Polska otrzymała Hutę Katowice, małego i dużego fiata oraz uroczystości dożynkowe. Przebojami telewizyjnej anteny były m.in. Bajki dla dorosłych, Sonda, XYZ, Sam na sam, Wszystko za wszystko, Bank Miast, bulwersujące spektakle Grzegorza Królikiewicza, Progi i Bariery, Mam Pomysł, Spotkania z profesorem Aleksandrem Bardinim, Świadkowie, Czterdziestolatek i Kabarecik Olgi Lipińskiej. W tamtej dekadzie miała miejsce pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w rodzinnym kraju, z wielkim rozmachem organizowano sopockie festiwale Interwizji, cała Polska żyła piłkarskimi sukcesami Orłów Górskiego, żeglarskimi dokonaniami Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz oraz osiągnięciami himalaistki Wandy Rutkiewicz - pierwszej Polki, która zdobyła Mont Everest, dużo mówiło się także o geście Kozakiewicza podczas olimpiady w Moskwie. Te i podobne wydarzenia zarejestrowane na archiwalnych taśmach znajdą się w tym wydaniu cyklu "Taka była telewizja...".

TAKA BYŁA TELEWIZJA CHAOSU (3)

  • Odcinek serialu
  • 50'

W cyklu dokumentalnym prezentującym historię telewizji publicznej, fragmenty programów i filmów emitowanych w latach 1980-84. Sierpień 1980 roku rozpoczął okres "karnawału wolności" na telewizyjnej antenie. Bunty robotników i środowisk twórczych, osłabienie rygorów cenzury, powszechna reglamentacja towarów, oraz nagrody Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy, tak najkrócej można by scharakteryzować polską rzeczywistość początku lat 80. Początek dekady, to także ponure dni stanu wojennego oraz rządy wojskowych i służb specjalnych w telewizji. Znaczna część archiwaliów z tamtego okresu zniknęła. Był to najgorszy czas w dziejach publicznej telewizji - program były chaotyczny, realizowany pod dyktando doraźnych potrzeb politycznych władz państwowych.

TAKA BYŁA TELEWIZJA REGLAMENTOWANA (4)

  • Odcinek serialu
  • 55'

Lata 1984-89, to burzliwy i przełomowy okres w dziejach Polski, jednak historyczne wydarzenia polityczne i społeczne nie od razu trafiły do telewizji. Ewolucja programu następowała w sposób reglamentowany. Początkowo zamiast polityki na antenie królują "Sekscesy" i "Skauci Piwni" z przebojem Zbigniewa Wodeckiego "Chałupy". Telewizja docenia osobowości, na antenie często gości Marek Kotański, Wojciech Reszczyński i Jan Himilsbach. "Telewizja nocą" pokazuje prawdziwie ludzką twarz. Rodzi się pierwsza, polska telenowela, "W labiryncie", dużą popularnością cieszą się seriale "Jan Serce" i "Tulipan". Międzynarodowy sukces odnosi "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego. Telewizyjna debata Miodowicz - Wałęsa doprowadza do Obrad Okrągłego Stołu, w efekcie których opozycyjna "Solidarność" zostaje dopuszczona do władzy.

BYŁA TELEWIZJA 1989-94 (5)

  • Odcinek serialu
  • 50'

W cyklu prezentującym dzieje Telewizji Polskiej odcinek poświęcony latom 1989-94. Po "okrągłym stole", pod rządami prezesów Drawicza, Terleckiego i Zaorskiego telewizja wzięła polityczny zakręt, zmienił się język i przesłanie programów. Radykalne zmiany zapoczątkowało opozycyjne Studio Solidarność. Joanna Szczepkowska ogłosiła koniec komunizmu w Polsce, a Aneta Kręglicka zdobyła koronę Miss Świata. Słynny Dziennik Telewizyjny zmienił dekorację i nazwę - stał się Wiadomościami. Na telewizyjnej antenie dominują programy o nowej formule, takie jak "Polskie Zoo", "WC Kwadrans", "Bez znieczulenia", "Szansa na sukces". Widzom zapadają w pamięć dosadne piosenki Olgi Lipińskiej. Pojawia się stały program katolicki, "Ziarno". "Rewizja nadzwyczajna" odważnie weryfikuje historię, a filmy zatrzymane wcześniej przez cenzurę, moga wreszcie trafić na antenę. Lech Wałęsa obejmuje rządy w Belwederze.

TAKA BYŁA TELEWIZJA PUBLICZNA (6)

  • Odcinek serialu
  • 50'

W cyklu programów przypominających historię telewizji publicznej odcinek poświęcony latom 1994-2002, czyli od powołania do życia jednoosobowej spółki skarbu państwa TVP S.A. do chwili obecnej. Największa w Polsce stacja telewizyjna zaczyna działać w warunkach konkurencji komercyjnej, ma jednak zobowiązania programowe, które ograniczają jej możliwości antenowe. Stara się dostosować swój repertuar do nowej sytuacji na rynku mediów. Do najpopularniejszych programów drugiej połowy lat 90. należą m.in. "Bezludna wyspa", "Linia specjalna", "Ekspres reporterów", "Bez znieczulenia", "Fronda", rodzime telenowele "Klan" i "Złotopolscy", przejmujące filmy dokumentalne i koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także "Rozmowy na koniec wieku" oraz obchody Millenium, w których polska telewizja bierze udział. Uwagę opinii publicznej przykuwa sprawa mordu w Jedwabnem oraz sportowe sukcesy Adama Małysza, popularność skoczka przeradza się w prawdziwą Małyszomanię. Fragmenty najchętniej oglądanych i najbardziej znaczących dla tego okresu programów i filmów układają się w rodzaj wspomnieniowego eseju. TVP jest swoistym ewenementem wśród telewizji publicznych w Europie Środkowo-Wschodniej - jako jedyna zdołała utrzymać się w "pierwszej lidze" z prymatem zaufania i największą widownią pomimo silnej konkurencji stacji komercyjnych.

TAKA BYŁA TELEWIZJA REGIONALNA (7)

  • Odcinek serialu
  • 50'

Ostatni odcinek z cyklu programów przypominających pięćdziesięcioletnią historię telewizji publicznej. Wydanie poświęcone jest działalności ośrodków regionalnych telewizji, pokazuje ich wkład w ogólnopolski dorobek TVP. Ośrodki regionalne w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie przygotowywały i realizowały wiele znakomitych programów emitowanych na antenie ogólnopolskiej. Do najbardziej znaczących i cenionych należą m.in. "Spotkania z balladą", "Muzyka małego ekranu", "Piórkiem i węglem", "Z kamerą wśród zwierząt", "Ojczyzna polszczyzna", "Twarze teatru", "Antyczny świat prof. Krawczuka", "Sylwetki X Muzy", "Śmiechu warte", "Muzyka lekka, łatwa i przyjemna", a także spektakle Teatru Telewizji, Festiwal w Sopocie, Festiwal Piosenki Aktorskiej. Fragmenty tych i podobnych programów układają się w rodzaj eseju o roli ośrodków regionalnych w machinie telewizyjnej.

2024.06.06 01:41:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.