Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPITAN TYTUS ŻBIK NA PODZIEMNYM FRONCIE ...CZYLI KARTKI Z HISTORII POLSKIEGO KOMIKSU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 37 min

Najpopularniejszym komiksem PRL-u był "Tytus". Nieiwiele jednak brakowało, by losy sympatycznego szympansa i jego kompanów nie ujrzały światła dziennego - pierwsze dwa lata po narodzinach spędzili w szufladzie, bo żaden wydawca nie był zainteresowany drukiem ich przygód. Pierwsze odcinki komiksu pojawiły się na łamach "Świata Młodych" i przemycały - zgodnie z zaleceniem władz- słuszne treści ideologiczne. Henryk Chmielewski, zwany papciem Chmielem, wspomina, że najwięcej czasu zajmowało mu wymyślanie losów bohaterów w narzuconych warunkach - musieli być harcerzami, poznawać przepisy ruchu drogowego... Dziś komiks osiągnął łączny nakład 10 milionów egzemplarzy, a jego autor już bez przeszkód wymyśla dalsze losy Tytusa, Romka i A'Tomka. O historii komkiksu w Polsce opowiada film według scenariusza Pawła i Wojciecha Tomczyków zrealizowany przez Ryszarda M. Nyczkę.
Autor M.P. ; "Rzeczpospolita", 09. 11. 2001 (nr 262).

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.