Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAKI WYOBRAŹNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 56'

Drugiego grudnia 1994 roku, przed świtem, ze swego mieszkania w Krakowie wyszedł mężczyzna postarzały nad wiek, z nieuleczalnym schorzeniem. Na nogach miał domowe bambosze. Nie wiadomo, dokąd zmierzał, pewnie sam nie wiedział, gdzie idzie i po co - od paru lat cierpiał na chorobę Alzheimera. Ulice były niemal puste, pojazdów jak na lekarstwo. Z wyjątkiem jednego nadjeżdżającego tramwaju. Wędrowiec zginął pod jego kołami.Nazajutrz prasa zamieściła kilkuzdaniowe notki o śmierci poety. Dopiero później pojawiły się wspomnienia i okolicznościowe artykuły.Tadeusz Śliwiak urodził się we Lwowie w 1928 roku. Tam przeżył okupację. Tragiczne wspomnienia z dzieciństwa zapisały się mocno w jego pamięci i zaowocowały później przejmującym "Poematem o rzeźni miejskiej". Po wojnie Śliwiak na krótko zamieszkał w Warszawie. Przez dwa lata studiował medycynę. Potem przeniósł się do Krakowa i rozpoczął studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wśród jego kolegów byli m.in. Zbyszek Cybulski, Bogumił Kobiela, Leszek Herdegen i Kalina Jędrusik. Jeszcze jako słuchacz uczelni związał się na jeden sezon z Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, a po zdobyciu dyplomu w 1953 roku przeszedł do zespołu Starego Teatru. W roku 1960 wycofał się z życia aktorskiego, ale nie zerwał z teatrem - był kierownikiem literackim w Teatrze Rozmaitości. Już wcześniej z grupą poetów i plastyków utworzył magazyn literacko-graficzny "Zebra". Następnie pracował w telewizji oraz w redakcjach "Magazynu Kulturalnego" i "Życia Literackiego". Pierwszy tomik poetycki zatytułowany "Astrolabium z jodłowego drzewa" ogłosił w 1953 roku. Po nim wydał kolejne - ponad czterdzieści zbiorów. Przekładał też utwory Okudżawy, pisał książeczki dla dzieci oraz teksty piosenek, w tym takich szlagierów, jak "Krakowska kwiaciarka" i "Pamiętasz była jesień". W ostatnich latach przed tragiczną śmiercią znalazł się na uboczu życia literackiego Krakowa - po części w wyniku niefortunnych wyborów światopoglądowych i politycznej naiwności, po części - z powodu trawiącej go choroby. Współtwórcami poetycko-dokumentalnego portretu artysty są członkowie zespołu Piwnicy pod Baranami oraz bliscy i przyjaciele Tadeusza Śliwiaka. Jego wiersze czyta aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Paweł Bińkowski.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.