Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AN AUSCHWITZ LOVE STORY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1989

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. W kilku celach Bloku 11 na ścianach można przeczytać nazwiska: Edward Galiński i Mala Zimetbaum. W jednej celi są tylko litery MA i słowo „Miłość”. Edek był jednym z pierwszych więźniów Oświęcimia. Został aresztowany z grupą uczniów szkoły średniej podczas próby przedostania się do Francji. Miał wtedy 17 lat. W obozie pracował w zakładzie mechanicznym, co zapewniało nieco lepsze warunki. Po przeniesieniu do obozu Birkenau zakochał się w Mali Zimetbaum – Żydówce przywiezionej do obozu z Belgii. Wiedział, że prędzej czy później Mala trafi do krematorium. Zdecydował się, że razem uciekną. Udało mu się od jednego z esesmanów nazwiskiem Lubusch wytargować mundur i pistolet. 24 czerwca 1944 Edek założył mundur i wyprowadził Malę poza główną bramę obozu. Wykorzystali przepustki wykradzione przez Malę. Dotarli na Słowację. 24 lipca Mala wybrała się do pobliskiego miasteczka, aby spieniężyć trochę złota zabranego z obozu. Została zatrzymana przez niemiecki patrol. Edek, gdy dowiedział się o jej aresztowaniu, sam zgłosił się na posterunek. Po powrocie do Oświęcimia oboje zostali zamknięci w piwnicy Bloku 11. Porozumiewali się między sobą gwizdaniem. Edek gwizdał melodie (przez szparę w drzwiach), a parę cel dalej Mala odpowiadała tą samą melodią. Edek był przenoszony z celi do celi. W każdej z nich zostawił na ścianie wyryte oba nazwiska.
Jacek Bławut dowiedział się o historii Edwarda i Mali z książki Wiesława Kielara Anus Mundi: 1500 dni w Auschwitz/Birkenau. Wraz z Michałem Żarneckim postanowili udokumentować tę niezwykłą love story. W surowej dokumentacyjnej niemal formule zestawił obrazy obozowe z relacjami świadków, fragmentami wspomnień, a dramaturgiczne napięcie zbudował na zagadce śmierci bohaterów, którzy próbowali przed egzekucją odebrać sobie życie. Do dziś nie do końca wiadomo, jak naprawdę zginęli…

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.