Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W KLASZTORZE KUM-BUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 21'

Kum-Bum to jeden z najstarszych klasztorów buddyjskich w Tybecie. Jego założenie w XIV w. wiąże się z osobą Cong-K'a-py, twórcy tzw. sekty żółtych czapek, czyli zreformowanego lamaizmu. W Europie był rok 1357, gdy w okręgu Amdo we wschodnim Tybecie przyszedł na świat Cong-K'a-pa. Jego matka miała proroczy sen, zapowiadający przyszłą wielkość Cong-K'a-py, mędrca, reformatora, świętego męża. Gdy został wyświęcony na mnicha, rozpoczął długoletnie studia u najwybitniejszych nauczycieli. Studiował filozofię, retorykę, medycynę, cykle tantryczne. Wędrował po kraju B"t (Tybet), oburzony brakiem dyscypliny i zamętem ideowym panującym wśród zakonnej braci. Zrodziło się w nim przekonanie o konieczności przeprowadzenia gruntownej reformy klasztornej. Zgromadził wokół siebie wielu uczniów i założył szkołę zwaną "Oddani zasadom prawości", określaną później "sektą żółtych czapek". Dziś kilkuset mnichów z klasztoru Kum-Bum podąża ścieżkami wytyczonymi przez Cong-K'a-pę. Podczas największych świąt religijnych do klasztoru przybywają rzesze pielgrzymów. Autorzy filmu mieli okazję obserwować uroczystości związane ze świętem buddyjskiego Nowego Roku. W ostatnim dniu tego święta mnisi ceremonialnie odtwarzają proroczy sen matki ich mistrza. Niezwykłym wydarzeniem jest prezentacja wykonanej przez mnichów wielkiej, kilkumetrowej noworocznej "szopki", uformowanej - co ciekawe - z barwionego na wiele kolorów masła jaków. Innymi dziełami buddyjskiej sztuki, które można podziwiać w czasie święta, są bogato haftowane jedwabiem thanki, buddyjskie "ikony".
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:40:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.