STRAJK
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1980
- Czarno-biały, 5 części x ok. 40 min
Pięcioczęściowy film dokumentalny bedący zapisem rozmów Międzyzakladowego Komitetu Strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy z Komisją Rządową pod przewodnictwem Mieczysława Jagielskiego, które odbyly się w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.
Odcinek 1: Dialog Pierwsza część dotyczy 18 sierpnia - piątego dnia strajku. Ukazuje rozmowy ze stoczniowcami uczestniczącymi w strajku na temat celu strajku oraz otrzymanej pomocy, początek spotkania M. Jagielskiego z L. Walęsą, wypowiedzi przedstawicieli MKS.
Odcinek 2: Punkty 3 i 4 Druga część będąca realizacją z rozmów na temat postulatu 3 - dotyczącego regulacji działalności kontroli prasy, publikacji i widowisk oraz postulatu 4 -traktującego o więźniach politycznych i wolności przekonań.
Odcinek 3: Punkty 1 i 2 Trzecia część dotyczy postulatu 1 - utworzenia niezależnych, samorządnych związków zawodowych oraz postulatu 2 - mówiącego o prawie do strajku.
Odcinek 4: Umowa Czwartą część rozpoczyna wystąpienie Lecha Wałęsy na temat zatrzymań oraz przyjęcia posulatów w Warszawie. Zostaje odczytany postulat 6 dotyczący podjęcia działań zmierzających do wyprowadzenia kraju z kryzysu. Przedstawienie stanowisk i dyskusja nad postulatem 7 dotyczącym wypłat za okres strajku oraz odczytanie i podpisanie kolejnych postulatów od 10 do 21.
Odcinek 5: Koniec strajku Ostatni odcinek pięcioczęściowego, szczegółowego zapisu przebiegu pertraktacji kierownictwa Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z delegacją rządową w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, w dniach 18 - 31 sierpnia 1980 roku. Zakaz cenzury objął wszystkie części zapisu, który nigdy wcześniej nie był pokazywany w całości.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Realizacja
- Współpraca realizatorska
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja