Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻELAZNE KOMPANIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 40 min

Bataliony Chłopskie, powołane do istnienia w połowie 1940 roku decyzją Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego, w strukturze organizacyjnej tegoż ruchu zajmowały szczególną pozycję. Stały się jego głównym trzonem, a zarazem przednią strażą. Powołane do zadań wojskowych i polityczno-wychowawczych, broniły wsi, a jednocześnie dały młodzieży wiejskiej szansę zaspokojenia patriotycznych dążeń w walce o niepodległość kraju i jego demokratyczny kształt. W różnych strukturach organizacji zbrojnej ruchu ludowego walczyło w okresie okupacji ponad 157 tysięcy żołnierzy, a łącznie z sanitariuszami i sanitariuszkami Zielonego Krzyża - ponad 165 tysięcy. Była to więc pod względem liczebności druga, po Armii Krajowej, organizacja zbrojna polskiego podziemia. Jej formacje w okresie okupacji przeprowadziły około 8 tysięcy różnorodnych akcji bojowych. Koncepcja Batalionów Chłopskich walki z okupantem była bardzo realistyczna. Ich dowództwo nie formułowało celów na wyrost. Starało się dostosować formy walki do specyfiki życia w środowisku wiejskim i tak prowadzić działania, by jak najmniej narażać ludność na barbarzyńskie represje niemieckiego okupanta. Głównym celem walki Batalionów było przeciwdziałanie eksterminacji chłopstwa i eksploatacji gospodarczej wsi. Film przypomina historię i dokonania Batalionów Chłopskich. Opowiadają o nich dr Janusz Gmitruk i prof. Piotr Matusak. Swoją wojenną przeszłość wspominają m.in.: Stanisław Jaszczuk "Zielony" - zastępca komendanta BCh obwodu Siedlce, Antoni Piwowarczyk "Piotr", Mieczysław Młudzik "Szczytniak" - dowódca oddziału partyzanckiego Ludowej Straży Bezpieczeństwa w obwodzie Kielce i Władysław Potoniec "Młody". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:40:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.