Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WROCŁAW. IMIONA MIASTA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 53 min

Palnik bucha płomieniem, gorące powietrze wypełnia powłokę, aerostat pnie się do góry. W gondoli balonu - Norman Davies. Nie szuka mocnych wrażeń, natchnienia, czy też pięknych widoków, lecz odpowiedniej perspektywy. Bowiem historyk, wedle bohatera filmu, "powinien się zdystansować od swego przedmiotu badań. Nie wolno być za blisko, zbyt zaangażowanym emocjonalnie. Dlatego będę patrzył na Wrocław z pewnej wysokości..." Takiego postrzegania Wrocławia bardzo brakowało w dalszej i bliższej przeszłości, zwłaszcza zaś w minionym, dwudziestym stuleciu - wieku, w którym rozpętane nacjonalizmy zaowocowały krwawo najstraszliwszymi spazmami w dziejach ludzkości. Wymogi ideologii i doraźnej propagandy brały górę nad historyczną prawdą o mieście nazywanym na pięćdziesiąt trzy sposoby. Pierwsze ślady miejscowych zasiedleń pochodzą z neolitu. Tysiące lat później osada nad Odrą była przystankiem na bursztynowym szlaku. Dzięki dogodnemu położeniu na szerokiej równinie europejskiej, na skrzyżowaniu dróg handlowych i trasach migracji Wrocław stał się ważnym grodem w państwie Piastów. Już tysiąc lat temu powołano tam biskupstwo, przez dziewięć kolejnych wieków podległe metropolii gnieźnieńskiej. W czternastym stuleciu Wrocław, wraz ze Śląskiem, przeszedł pod władztwo Jana Luksemburskiego. Czeskie panowanie trwało dwieście lat. Potem miasto dostało się w orbitę wpływów Wiednia i Habsburgów, by wreszcie w roku 1757, po zwycięstwie Fryderyka Wielkiego nad Austrią, wpaść w ręce pruskich Hohenzollernów. Mimo politycznych perypetii, Wrocław rozkwitał i bogacił się. Rozwojowi sprzyjała wielonarodowość i wielokulturowość mieszkańców: Polaków, Czechów, Niemców, Żydów Ci ostatni, choć kilkakrotnie wypędzani z miasta, a w piętnastym stuleciu także krwawo prześladowani, zniknęli ostatecznie z Breslau w latach nazizmu. Rozpętana przez Rzeszę II wojna światowa doprowadziła do największej tragedii w tysiącletnich dziejach Wrocławia. Miasto zostało nieomal zrównane z ziemią, zaś po wojnie, na mocy postanowień konferencji w Poczdamie, ludność Wrocławia uległa całkowitej wymianie. Niemców wygnano na Zachód, a ich miejsce zajęli wypędzeni zza Buga Polacy. Jak zauważa Davies, niemiecka historiografia powojenna uparcie pomijała koszmar przymusowej migracji mieszkańców polskich Kresów Wschodnich, zaś polska - wstydliwie przemilczała gehennę przesiedlanych Niemców. Dziś już można otwarcie mówić i pisać o tragedii, jaką miastu nad Odrą zgotowało starcie dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego. A także sprawiedliwie zważyć wkład Wrocławia i wrocławian w dziedzictwo światowej nauki, kultury i sztuki. Żadne inne miasto na naszej planecie nie wydało tylu noblistów, co Wrocław! I wyda pewnie następnych, jak przystało na miasto - tygiel narodów, narodowości, kultur i religii w nowej, zjednoczonej Europie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:40:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.