Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MALOWANY CHŁOPIEC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 89 min

"4 maja 1991 roku. Czterdzieści pięć minut po północy. Droga Kikki! Idę spać. Dziś jednak będę spał dłużej..." Funkcjonariusze nowojorskiego posterunku policji na górnym, zachodnim Manhattanie szybko przejęli meldunek patrolu o nagłym zgonie mężczyzny mieszkającego na 57 Ulicy między Piątą a Szóstą Aleją pod numerem sześćdziesiątym w lokalu 18 K. Wstępne oględziny wykluczyły przestępstwo. Nie znaleziono jakichkolwiek śladów przemocy. Zwłoki spoczywały w wannie. Przyczyną śmierci było przedawkowanie leków i używek, a motywy desperackiego kroku wyjaśnił pozostawiony przez zmarłego list. Ofiarę zidentyfikowano jako głośnego pisarza, Jerzego Kosińskiego."Byłem wściekły na Jurka - wspomina John Corry, dziennikarz "The New York Times". - Byłem wściekły, że w ten sposób nas opuścił, że targnął się na swoje życie. Byłem wściekły, że dopadli go ci, którzy tropili pisarza przez lata, że dopięli w końcu swego. To przez nich popełnił samobójstwo". Światowy sukces "Malowanego ptaka" wyniósł nie znanego w świecie literatury Zachodu emigranta z dalekiej Polski, Jerzego Kosińskiego, na szczyty sławy. Pisarski talent potwierdzały kolejne powieści: "Kroki" i "Wystarczy być". Ale po publikacji "Diabelskiego drzewa", "Pasji" i "Randki w ciemno" kariera twórcy zaczęła przygasać. Krytyka wytykała autorowi bardzo nierówny poziom prac, ostatnią - "Pustelnika z 69. Ulicy" w ogóle zignorowała. Równocześnie nasiliły się kontrowersje wokół osoby samego pisarza. Nowojorski tygodnik "Village Voice" oskarżył go o nieuczciwe igraszki z publicznością, o posługiwanie się rękami innych, wynajętych przez niego ludzi, pomagających mu kreować prozę. Artykuł przedrukowały gazety na całym świecie. Niemal z dnia na dzień Kosiński stał się autorem podejrzanym. Plagiatorem, mistyfikatorem, hochsztaplerem. Przestał być ulubieńcem mediów, gościem najpopularniejszych programów telewizyjnych i nowojorskich salonów. Z owym bezpardonowym atakiem, nagonką, szperaniem w życiorysie zbiegł się autentyczny kryzys twórczy. Kosińskiego zawiódł talent, pisarz stracił kreowaną przez lata tożsamość, przestał panować nad swoim życiem. Odarty z masek, odkryty, bezbronny, uciekł ostatecznie prześladowcom popełniając samobójstwo. W dokumentalnym filmie rysującym psychologiczny portret "wielkiego mistyfikatora" Kosińskiego wspominają m.in. głośni pisarze: Kurt Vonnegut i William Styron, Abe Rosenthal - redaktor naczelny "The New York Times", Thomas Fleming, Peter Skinner, grono studentów Harvardu. Przyjaciele i przeciwnicy autora "Malowanego ptaka", ludzie którzy budowali "mit Kosińskiego" i ci, którzy ów mit w końcu zniszczyli. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:09:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.