Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEWINNE KAMERY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001

"Wywiady z operatorami telewizyjnych informacji lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych. We wspomnieniach króluje humor, ironia, czasem nawet autoironia, uzupełniana ponawianym co chwila pytaniem opowiadających: czy można było inaczej... no, raczej nie ; na pewno nie ; absolutnie nie do pomyślenia, żeby wbrew - itp. Co to za wspomnienia? Ze służby w politycznej propagandzie systemu "socjalistycznego". Dużo miejsca zajmują też komi-tragiczne upadki, strome schody ich karier, gapowate potknięcia, "heroiczne" osiąganie złotego środka - pomiędzy rozkazem władzy a osobistą wrażliwością artystyczną. Pracujący na zlecenie opowiadają o pojmowaniu swojej wolności. Filmujący pod stałą presją - opowiadają o autocenzurze - jako o wesolutkim szaleństwie. Często podły cenzor niszczył piękne ujęcie. Nieraz głupi cenzor coś pikantnego przegapił. Terror propagandowy nigdy nie był szczelny - dlatego warto było tak żyć, czekając na jakąś okazję. Wątpliwe czy tamten ustrój padł ofiarą ich namiętności filmowania prawdy. Ale oni czują się często tak, jakby byli namiętnymi bojownikami o wolność słowa i obrazu. Jest to naga, szczera nuta braku odpowiedzialności? Niewola jako alibi? I metoda odpowiadania na podstawowe pytania: albo z wisielczym humorem, albo "w zapartego"... I jeszcze sekwencja studząca nasz zapał w potępianiu "tych wspaniałych mężczyzn". Operatorzy opowiadają o oczywistej zależności tej pracy, o braku istotnego wpływu na ostateczny kształt filmowanych obrazów, ograniczeniach wynikających z samej istoty ich zawodu. Filmując pod kierunkiem reżysera lub redaktorów, oddawali swe materiały do wyłącznej dyspozycji montażystów i cenzorów. Będąc w samym jądrze potwora, byli niejako z boku całej potworności. Gdzie więc jest ich udział w świecie, w którym "nie było tak źle", choć było nie do wytrzymania? Gdzie rozlewają się linie oddzielające każdą kolejną fazę kłamstwa fabrykowanego z prawdomównych rejestracji życia? Oto niewinni - jeszcze - operatorzy naładowują swe niewinne kamery czystą taśmą. Potem, na eksponowaną przez siebie taśmę, przekazują dalej: z kamer aż do montażowni. Znika ona tam, kolejnymi partiami, przetrawiana w brzuchu potwora - zwanego obróbką tematu. Pytamy o to nie tylko w odniesieniu do nich i do tamtych czasów. Pytamy o to siebie - w tej chwili. Zapytamy - jutro."
[z materiałów Studia Filmowego "N"]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:39:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.