Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MICKIEWICZ

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 4 części x ok. 50 min

Film biograficzny o Adamie Mickiewiczu, w którym przedstawiono dzieciństwo i lata młodości wieszcza, jego środowisko, atmosferę rodzinną i ówczesne obyczaje. Adam Mickiewicz już w młodości angażował się w politykę i należał do Towarzystwa Filomatów. Był to czas nauki, pierwszych przyjaźni, początków twórczości, pierwszych miłości i pierwszej pracy. Przełomem był proces i zesłanie w głąb Rosji. W filmie bogata ikonografia i impresje filmowe z Litwy i Białorusi. Utwory Adama Mickiewicza czyta Artur Żmijewski, a całość uzupełniają wypowiedzi biografów wieszcza. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MŁODOŚĆ (1)

  • Część
  • 56 min

ROSJA (2)

  • Część
  • 52 min

Drugi odcinek przedstawia pobyt poety w Rosji - udział w życiu towarzyskim Petersburga, kontakty z dekabrystami, przyjaźń z Aleksandrem Puszkinem, odbyte podróże, m.in. na Krym, co zaowocowało słynnym cyklem "Sonety krymskie", wreszcie okoliczności, które skłoniły go do wyjazdu na emigrację. O tym etapie życia wieszcza opowiadają znawcy jego biografii: Maria Dernałowicz, Tomasz Łubieński, Zofia Stefanowska, Zofia Trojanowicz, Alina Witkowska i Zbigniew Sudolski. Ich wypowiedzi ilustrowane są bogatą ikonografią, impresjami filmowymi z Rosji i Ukrainy oraz utworami i listami Adama Mickiewicza w interpretacji Artura Żmijewskiego.

EMIGRACJA (3)

  • Część
  • 49 min

W cyklu biograficznym poświęconym Adamowi Mickiewiczowi, odcinek przedstawiający emigracyjną tułaczkę wieszcza. Film przypomina podróże poety do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoch; dramat powstania listopadowego, i kilkumiesieczny pobyt w Wielkopolsce. Burzliwe wydarzenia w kraju, rozpacz po kolejnym nieudanym zrywie narodowościowym, potęgowana tęsknotą za ojczyzną znalazły wyraz w III części "Dziadów", "Księgach narodu i pielgrzymstwa polskiego" oraz w "Panu Tadeuszu". W 1834 roku, w tym samym, w którym wydał "Pana Tadeusza", ożenił się z Celiną Szymanowską. Opowieść o emigracyjnych losach Mickiewicza ilustrowana jest bogatą ikonografią, impresjami filmowymi z miejsc odwiedzonych przez poetę oraz fragmentami jego dzieł i osobistych zapisków w interpretacji Artura Żmijewskiego.

OSTATNIE LATA (4)

  • Część
  • 50 min

W kolejnym odcinku opowieści o Adamie Mickiewiczu autorzy programu przypominają genezę Wiosny Ludów, a następnie przedstawiają osobistą sytuację poety w połowie lat trzydziestych we Francji. [PAT]

2024.03.01 01:29:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.