Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PECHOWA OBLUBIENICA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 20'

Film z cyklu "MAŁE OJCZYZNY".
Mieszkańcy Kościana żyją w poczuciu odrębności. Są bardzo przywiązani do swojego miasta, jego klimatu, historii. A można to miasto porównać do nigdy nie wydanej oblubienicy. Kiedy w jego dziejach wszystko wydawało się zapewniać szczęśliwą przyszłość, następował dramatyczny, często nawet tragiczny zwrot zdarzeń i niweczył wszystkie plany. Tak jest do dziś. Kościan istnieje ponad 600 lat. Przeżył chwile burzliwe, okresy upadku i wzloty. Założono go jako gród na wsypie. Otoczony bagnami i rozlewiskami Obry, nazwę wziął od roślin gęsto w tamtych czasach porastających brzegi rzeki. Początkowo niewielka osada handlowo-produkcyjna i obronna na przełomie XIV i XV wieku rozrosła się w drugi po Poznaniu ośrodek miejski w Wielkopolsce. W czasach Jagiellonów Kościan zasłynął w całej Europie ze wspaniałego sukna, któremu Władysław Jagiełło nadał - jako jednemu z pierwszych produktów w Polsce - chroniony znak towarowy. Sukno to, choć nie tylko ono, było źródłem zamożności kościańskich rzemieślników, których stać było na kształcenie synów na uczelniach Krakowa, Pragi, Lipska, Rzymu, Padwy i Bolonii, co umożliwiało im karierę w Wielkopolce i całym kraju. Niestety, kościańskie sukiennictwo upadło po 1655 roku, w wyniku wojen szwedzkich. Wtedy to Szwedzi spalili miasto i zamordowali ponad 300 jego mieszkańców. Po tak ciężkich stratach Kościan już nie powrócił do dawnej świetności. Kiedy zaś dźwigał się z upadku, w jego mury znów wkraczały, niosąc terror i zniszczenie, wojska szwedzkie, rosyjskie, pruskie. O swoim mieście - jego chwale, nieszczęściach i zabytkach - opowiadają mieszkańcy, dumni z tego, że urodzili się i żyją w Kościanie, choć nie wszystko potoczyło się w jego dziejach najlepiej.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.