Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKOŁA BICIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 24'

W połowie minionego roku Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport dotyczący patologicznych zjawisk w polskich szkołach. Jego autorzy stwierdzają, że w szkołach pije się, pali, narkotyzuje, łamie zasady współżycia i obyczaje, dokonuje rozbojów, lekceważy przełożonych. Wyciągnęli też wniosek, że szkoły wobec tych zjawisk są bezradne, w walce z nimi są bowiem osamotnione i nie dysponują wystarczającymi środkami. Athena Sawidis czyniąc z raportu punkt wyjścia swego dokumentu dowodzi, że w polskich szkołach ogromna liczba dzieci codziennie przeżywa gehennę, lecz informacje o tym przedostają się poza mury placówek oświatowych dopiero wówczas, gdy pod szkolnym dachem dojdzie do tragedii. W polskich szkołach z przemocą styka się aż 80 proc. uczniów, a 20 proc. dotyka ona bezpośrednio. Co piąte dziecko zatem jest ofiarą fizycznego i psychicznego terroru kolegów. Terror fizyczny przejawia się w formie wymuszeń, sadystycznego znęcania się, brutalnego bicia, "fali". Jest namacalny, jego skutków ofiara często nie jest w stanie ukryć. Bodaj groźniejsza jednak jest przemoc psychiczna. Poniżane, wyszydzane, wyśmiewane dziecko, przeżywające w szkole trudny do opisania koszmar, może popaść w głęboką depresję zaburzającą dalszy rozwój emocjonalny, psychiczny i intelektualny ofiary. Przerażające jest to, że oprawcami są nie tylko dzieci czy młodzież ze środowisk patologicznych. Wcale niemało młodocianych przestępców rekrutuje się z tzw. dobrych domów. Biją nie tylko chłopcy. Coraz częściej biją dziewczyny i są podobno bardziej okrutne. Autorka filmu demaskuje zjawisko przemocy w szkole, ujawnia jego skalę i skutki, przełamuje zmowę milczenia, pokazuje niemoc nauczycieli wobec tego zjawiska, a także ich niechęć do podjęcia z nim walki. Bohaterami dokumentu są głównie ofiary przemocy. Ich zwierzenia odsłaniające szkolne przeżycia są przerażające. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.