Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIAT DREWNEM MALOWANY - PAWEŁ WORONIEC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 29'

"Gdybym był malarzem - mówi bohater filmu - malowałbym zamaszystymi ruchami szerokiego ławkowca. Małe pędzle służyłyby do drobnych retuszy. Ponieważ rzeźbię w drewnie, korzystam z siekiery. To narzędzie zostawia ślady pracy, jakich nie dałoby żadne dłuto...". Paweł Woroniec od wielu lat jest związany z Krakowem, lecz urodził się, dorastał i rozpoczynał działalność artystyczną daleko na północ od Wawelu - w Nidzicy. Tam, we wczesnym dzieciństwie, zobaczył ludową rzeźbę mazurską i postanowił w przyszłości też takie tworzyć. Spotkał podobnych sobie zapaleńców. Z grupy pozostał właściwie tylko on. Większość kolegów już nie żyje z powodu wypadków i innych tragicznych wydarzeń. Dlatego, mimo sentymentu do miasta młodości, artysta z bólem powraca do tamtych lat. Chętniej mówi o późniejszych doświadczeniach twórczych - o dokonaniach, wyzwaniach, a także wsparciu, jakiego w codziennej pracy doznaje od bliskich. Na początku bywało różnie. Jego decyzja, by śladem brata, wstąpić do Akademii Sztuk Pięknych, nie zyskała szczególnego aplauzu. "Jednego idioty w rodzinie wystarczy" - oznajmiła kategorycznie matka. Musiała jednak pogodzić się z synowską pasją. Teraz z zapałem kibicuje osiągnięciom Pawła, takim jak dziesięcioletnia współpraca z berlińskim Teatrem Kreatur oraz wystawy we Włoszech, Niemczech, Danii i Stanach Zjednoczonych. Bohater filmu dobrze zapamiętał prezentacje swych prac w nowojorskiej galerii Labirynt. Wszędzie wokoło szkło, aluminium, beton, mrugające ekrany monitorów, a w środku ciosany siekierą drewniany świat. Czuł się niczym relikt średniowiecza, wykopalisko z zamierzchłej epoki, magicznym sposobem przeniesione do sterylnej krainy komputerów. Czuł się doskonale! W sztuce najbardziej ceni prostotę i naturalność. To one, nie zaś formalne fajerwerki wspomagane supernowoczesną techniką, decydują o ekspresji, sile wyrazu dzieła. Najczęściej nie nazywa swoich prac, nie opatruje ich tytułami i komentarzami. Stara się, aby same prezentowały się odbiorcy. Nie dba o etykiety. Nie jest twórcą akademickim ani nie eksperymentuje - po prostu rzeźbi w drewnie. Zbiera je w ogrodach, wyszukuje przydatne fragmenty tworzywa porzucone gdzieś na wysypisku. Bo żadna sztuka nie jest tego warta, aby ścinać żywą lipę. Realizatorzy filmu odwiedzają Pawła Worońca w jego krakowskiej pracowni, prezentują materiały zdjęciowe z licznych wystaw artysty, a także przedstawiają fragmenty spektaklu "Wir Gehen" z berlińskiego Teatru Kreatur.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:28:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.