Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIADEK HISTORII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 75 min

Człowiek - legenda. Uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Świadek i uczestnik wydarzeń, które tworzyły historię i zmieniały jej bieg. Niestrudzony wróg komunizmu, a także propagator przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Słowem: Jan Nowak-Jeziorański, a właściwie Zdzisław Jeziorański, w latach 1952-1976 pierwszy dyrektor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, dziś osiedziesięcioośmioletni emeryt, nadal bardzo aktywnie działający w Stanach Zjednoczonych na rzecz ojczyzny. Obdarzony świetną pamięcią, talentem gawędziarskim i poczuciem humuru, opowiada w filmie o swoim barwnym życiu i odsłania kulisy zdarzeń, które przez minione z górą półwiecze wiodły nasz kraj do rewolucyjnych zmian. Urodził się w 1913 roku - jak mówi - pod szczęśliwą gwiazdą. Przeżył sam nie wie ile cudownych ocaleń: pierwsze jeszcze przed narodzinami. We wrześniu 1939 roku nie zginął od polskiej bomby, bo coś kazało mu biec przed siebie. Dostał się do niemieckiej niewoli i uciekł z transportu, a wszyscy jego frontowi koledzy wpadli w ręce Rosjan i zostali zamordowani w Katyniu. W okupowanej Warszawie uratowała mu życie nieznana dentystka... Odczuwa zażenowanie, kiedy spływają na niego wyróżnienia i honory, bo gdzieś w jego cieniu ciagle pozostają ci zapomniani, którzy oddali życie pomagając mu w misjach kurierskich. Mieszając wspomnienia osobiste z opowieścią o wydarzeniach będących etapami naszej najnowszej historii, Jan Nowak-Jeziorański rozpatruje słuszność decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego, wyjaśnia przyczyny nieobecności Polaków podczas Defilady Zwycięstwa w Londynie, naświetla kwestię uznania przez Niemcy polskiej granicy na Odrze i Nysie, wspomina kampanię, jaką podjęło Radio Wolna Europa na rzecz powrotu do kraju Polaków zesłanych w głąb Rosji, ucieczkę Światły z Polski i obecność agentów w rozgłośni, kulisy misji płk. Ryszarda Kuklińskiego i wprowadzenia stanu wojennego... Był dumny i szcześliwy widząc, jak Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął Lecha Wałęsę. Chwilę wielkiego szczęścia przeżył, kiedy entuzjastycznie witano go na Okęciu, gdy wreszcie mógł przyjechać do Polski. Szczęściem przepełniło go też przyjęcie Polski do NATO. Dziś czuje się obco w świecie, w którym dokonała się ogromna zmiana cywilizacyjna. Ma jednak uczucie spełnienia: nie żył nadaremno. Barwnej, urozmaiconej zabawnymi anegdotami opowieści Jana Nowaka-Jeziorańskiego słucha się tyleż z zainteresowanie, co z przyjemnością. Ireneusz Engler wplata w nią archiwalia filmowe i fotograficzne oraz zdjęcia kręcone współcześnie w domu bohatera i jego bezpośredniej okolicy - w Annandale, odległej dzielnicy Waszyngtonu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:37:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.