Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WILCZA JAMA I OKOLICE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 19 min

W lipcu 1997 roku runęła na Kłodzko woda tak wielka, że zalała aż po strop restaurację "Wilcza jama", a potem sięgnęła jeszcze wyżej i wyglądało tak, jakby wilk z płaskorzeźby znajdującej się nad wejściem do lokalu napił się wody. To przerażające zdarzenie Marian Półtorak zamienił w budzącą grozę przepowiednię, która rozpoczyna jego spektakl, wystawiony na scenie miejscowego Teatru Ko-Ku. Wielką powódź zamienił w sztukę także Jan Wilczyński. Był zegarmistrzem. Woda zabrała mu warsztat, zegary i stary dom, który kupił krótko przed kataklizmem. By nie zwariować, zaczął malować akwarele z pejzażami Kłodzka. Jego akwarele wiszą w miejscowym muzeum. Kłodzko ocalało z wojennej pożogi, lecz Polacy, którzy w połowie lat 40. przybyli, by się osiedlić w jego murach, bezmyślnie dewastowali je całymi latami. Wszystkich tamtych ran nie udało się zabliźnić do powodzi. Paradoksalnie, żywioł, dokonując ogromnych zniszczeń, dał ludziom - którzy tymczasem wrośli w to miasto i uznali za swoją małą ojczyznę - szansę przywrócenia mu dawnego wyglądu i blasku. Mówią o tym burmistrz Dorota Kawińska-Domurad, dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej Krystyna Toczyńska-Rudysz oraz historyk sztuki Maja Dzierżyńska. Autor filmu natomiast, który po wojnie mieszkał w Kłodzku, wraz ze swoim szkolnym kolegą Janem Tyszlerem, obecnie realizatorem telewizyjnym, wciągają w dyskusję uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Chcą dowiedzieć się od nastolatków, czy po ukończeniu szkoły pozostaną w swoim mieście, czy też raczej - jak oni niegdyś - będą próbowali odnieść życiowe sukcesu z dala od niego. Tylko nieliczni deklarują chęć pozostania. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:37:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.