Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI Z CZARTAKA CZYLI FRANCISZEK SUKNAROWSKI I INNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 42'

Franciszek Suknarowski zmarł w 1998 roku. Dokument został zrealizowany 4 lata przed jego śmiercią. Był wówczas jedynym żyjącym członkiem legendarnej grupy plastyczno-literackiej "Czartak", którą w okresie międzywojennym powołał pisarz Emil Zegadłowicz. Franciszek Suknarowski był także ostatnim z żyjących uczniów Xawerego Dunikowskiego. Rzeźbiarz i malarz, tworzył przez ponad 65 lat, cieszył się dobrym zdrowiem, pełnią władz umysłowych i doskonałą pamięcią. Uchodził za żywą skarbnicę wiedzy o życiu kulturalnym międzywojennej Polski. Mimo zaawansowanego wieku pełnił też funkcje społeczne - był prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej i prezesem fundacji "Czartak". O twórczości artystycznej mówił - "Wierzę w służebną rolę sztuki - myślę, że obowiązkiem artysty jest dać świadectwo epoki nie tylko w formie, ale pokazać otoczenie, w jakim żyliśmy w tym czasie, jakie było piękno regionu - piękno, którego coraz mniej". Zgodnie ze swoimi poglądami na temat sztuki artysta dokumentował ulotne piękno rodzinnych stron, utrwalał nastroje i wrażenia, jakich doznawał obcując z przyrodą. Za największy komplement uważał wypowiedzi, iż beskidzki krajobraz na jego obrazach jest od razu rozpoznawalny. Centralną postacią filmu Stefana Szlachtycza jest właśnie Franciszek Suknarowski. Wypowiadają się także Adam i Atessa Zegadłowiczowie. W tej opowieści o człowieku - artyście, który głęboko wrósł w rodzinną ziemię wadowicką, pojawiają się również wspomnienia o innych postaciach związanych z "Czartakiem". Przede wszystkim o Emilu Zegadłowiczu i Stefanie Żechowskim, ilustratorze jego powieści, oraz świątkarzu Jędrzeju Wowrze.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.