Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODRÓŻE OLGI T.

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 36 min

W pierwszą dalszą podróż Olga T. pojechała do Londynu. Pracowała tam jako pokojówka. Zauważyła wówczas, że ludzie w bardzo różny sposób traktują rzeczy: niektórzy je rozrzucają, jakby manifestowali przez nie swoją osobowość. Plonem tego wyjazdu i pracy było opowiadanie "Numery", które napisała w 1990 roku i można przyjąć, że było jej debiutem pisarskim. Teraz marzy o podróży dookoła świata, choć każda - nawet tak drobna, jak odwiezienie dziecka na wakacje - bardzo ją inspiruje, dostarcza nowych pomysłów. Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie, niedaleko Zielonej Góry. Mieszkała pod tą miejscowością, bo rodzice byli nauczycielami w położonej na uboczu Szkole Ludowej. Tam właśnie zaczęło się jej podróżowanie: codzienne wyprawy do szkoły. Potem był Kietrz, gdzie chodziła do liceum. Do Warszawy pojechała studiować psychologię. Zakochała się - więc przeniosła do Wrocławia. Tam było trudno o mieszkania: wyjechała wraz z mężem do Wałbrzycha. W końcu kupili dom w Krajanowie. W filmie Olga T. opowiada o tym podróżowaniu w przestrzni i czasie, związkach czasu z przestrzenią, procesie twórczym, snach i ich rzeczywistości, Bogu w świecie jej powieści i jej życiu, o tym co ważne i marzeniach. Odsłania kulisy trzech swoich powieści: "Podróż ludzi Księgi", "E.E." oraz "Prawiek i inne czasy". Komentuje je. Wyjaśnia, czym dla ich powstania były jej wcześniejsze doświadczenia, stadia, Wałbrzych i wreszcie Krajanów, gdzie - jak w dzieciństwie - żyje z dala od miasta, w bezpośrednim, intensywnym kontakcie z przyrodą. Intersującym uzupełnieniem wypowiedzi pisarki są inscenizacje fragmentów jej powieści, o których mowa w filmie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.