Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA PODOBIEŃSTWO JACKA (SZKIC DO PORTRETU JACKA KURONIA)

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 54 min

"Gdyby Bóg miał z człowiekiem większe doświadczenie, stworzyłby go na podobieństwo Jacka". Te słowa Lechosława Goździka, legendarnego przywódcy robotników Żerania w październiku 1956 roku, niejednemu mogą się wydać bluźniercze. W Jacku Kuroniu jednak jest coś takiego, co każe wierzyć, że gdyby więcej było takich ludzi jak on, świat byłby lepszy. Pewnie dlatego, że choć od dość dawna nieobecny na forum politycznym, ciągle zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście najpopularniejszych polityków. Ci, którzy go dobrze znają, podkreślają jego ogromną wrażliwość. On sam, wskazując osoby najważniejsze w jego życiu, wymienia Jacka Garbackiego i Jana Józefa Lipskiego, których cechowała niezwykła wprost tolerancja, i ks. Jana Zieję, który w każdym momencie życia dawał świadectwo miłości bliźniego - czyli każdego, a zwłaszcza słabszego, prześladowanego. Najważniejszy jednak, od najwcześniejszego dzieciństwa, był dla niego ojciec. To on wszczepił mu zasadę, której niezmiennie starał się być wierny: zawsze trzeba stać po stronie słabszego. Działo się to jeszcze we Lwowie, mieście rodzinnym Jacka, kiedy chłopczyk miał kilka lat, i nim wybuchła wojna, która odmieniła jego szczęśliwe dzieciństwo i świat. Potem niezwykle ważna stała się Gaika. Zakochała się w nim, kiedy miała 16 lat. Starszy od niej, dobrze wiedział, że dziewczyna kocha nie tyle jego, ile swoje o nim wyobrażenie. To było jak wyzwanie. Starał się stać takim, jakim go widziała. Dzięki temu stawał się lepszy. W portretującym Jacka Kuronia filmie Titkowa, bohater ze swadą i humorem - tak charakterystycznymi dla jego sposobu mówienia - wypalając dziesiątki papierosów - co również jest jedną z jego cech charakterystycznych - opowiada o sobie, korzeniach swojej osobowości, doświadczeniach i dokonaniach. Wyjaśnia i usprawiedliwia pewne wydarzenia ze swego życia, jak to, co często krytykowano: występowanie w dżinsowym ubraniu nawet wówczas, kiedy wręczano mu najwyższe odznaczenia państwowe (a uhonorowało go nimi wiele europejskich krajów). Przyznaje się do błędów. Z sentymentem wspomina młodość, kiedy jako działacz ZMP wynajdywał dzieci z biednych żoliborskich rodzin, by je wysłać na kolonie letnie, co - tak się złożyło - konsekwentnie czyni do dziś, na większą skalę, poprzez Fundację S.O.S. O Jacku Kuroniu - z sympatia i uznaniem mówią też w filmie: jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna, która cierpiącemu na dysgrafię politykowi pomaga w pracy na książkami. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.