Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓW MI MAMO...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 24'

Wioska Dziecięca Stowarzyszenia S.O.S w Siedlcach w 1999 roku stała się głośna za sprawą bardzo kontrowersyjnej adopcji pięcioletniej Karoliny i trzyletniego Piotra, rodzeństwa z Żyrardowa przekazanego małżeństwu z Francji. Film przedstawia poruszającą historię tej adopcji. W Polsce jest kilka dziecięcych wiosek jak ta w Siedlcach. W pięknych domkach mieszkają w nich dzieci przysposobione przez kobiety - samotne kobiety. Jolanta Stanke przybyła do Siedlec 1 sierpnia 1998 roku. Została matką dwóch dziewczynek i dwóch chłopców. Rok później z Domu Dziecka w Kutnie przywiozła jeszcze Karolinę i Piotra. Dzieci, odebrane kobiecie, która je zaniedbywała, miały za sobą dwumiesięczny pobyt w szpitalu i półtoraroczny pobyt w kutnowskiej placówce opiekuńczej. Karolina od razu zaczęła pytać panią Joannę, czy będzie jej mamą i już jej nie odda. Pytała przez pół roku. Potem przestała - widać nabrała pewności, że tak właśnie będzie. W Kutnie lojalnie uprzedzono panią Joannę, że rodzeństwo jest zaniedbane psychicznie i niezbyt zdrowe: dom dziecka nie miał środków na leczenie malców. Nowa mama zaczęła więc leczyć dzieci i nadrabiać opóźnienia w ich rozwoju. I właśnie wtedy, kiedy Karolina przestała już zadawać swoje sakramentalne pytania, okazało się, że wraz z bratem jest przewidziana do adopcji zagranicznej. Joanny Stanke nikt o tym wcześniej nie poinformował. Postąpiono w jej sprawie wbrew wszelkim zasadom. Wykorzystano ją jako niczego nieświadomą opiekunkę, która ma poprawić ogólny stan dzieci przed ich przekazaniem cudzoziemcom. Przyszli rodzice, z którymi dzieci nie były w stanie się porozumieć, zjawili się i zaczęli je zabierać na całe dnie. Przez kilka tygodni Karolinka z Piotrusiem przyjeżdżali do wioski tylko po to, by jeść i spać. Mały niczego nie rozumiał, ale dziewczynka zaczęła się buntować - nie chciała opuszczać domu. Przepisy są jednak przepisami, musiała. Nikt jej zresztą nie pytał. Dorośli zdecydowali i właśnie toczyli o dzieci spór. Do wioski zjechał Marcin Wrona, autor nadawanego w telewizji TVN programu "Pod napięciem". Po przesłuchaniu wszystkich stron orzekł: dla dzieci będzie lepiej, gdy wyjadą do Francji, będą tam mieli oboje rodziców i normalny dom. "Matka na etacie - skomentował - psychologowie, pedagodzy, nawet w tak wspaniale wyglądającej wiosce, to mimo wszystko instytucja". Karolinka i Piotr jednak właśnie w tej instytucji znaleźli miłość - matki i przybranego rodzeństwa. Tego aspektu sprawy nie wziął pod uwagę również Sąd Rejonowy w Siedlcach. Dzieci ostatecznie przyznano Francuzom. Karolinka odjechała ze swoimi pytaniami. Pozostałe dzieci Joanny Stanke być może straciły poczucie bezpieczeństwa. A inne "matki na etacie" z siedleckiej wioski zastanawiają się, dlaczego oddano cudzoziemcom dzieci, które już znalazły dom, podczas gdy w domach dziecka pełno jest malców niechcianych przez nikogo. Pytają też: ile osób w życiu można nazywać matką?
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.