Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYŚNIŁ MI SIĘ SEN POWROTU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 23 min

Litwa pozostała dla Czesława Miłosza krainą szczęścia - dziecinnego szczęścia - także pierwszych obrazów, zapachów, a nawet muzyki. Do dziś świat układa mu się pionowo, z północy na południe: według linii Niewiaży, płynącej w pobliżu domu, w Szetejnie. Koło domu był sad, nazywany czarnym ogródkiem. Rosły w nim grusze i śliwy, a z obu stron były sadzawki. Od domu do rzeki schodził park.Ten park miał tylko dla siebie. Hasał w nim od rana, z niewiarygodną energią dziecka. A potem ukrywał się w nim, uciekając przed lekcjami pisania. W końcu jednak znajdowano go i pod okiem matki musiał stawiać nieporadne kulfony. Myślał, że nigdy nie opanuje tej sztuki, w przeciwieństwie do czytania, którą posiadł szybko. Miał wiele swobody, rósł jak chciał. Tylko babcia Miłoszowa, która w Szetejnie troszczyła się o wszystko, usiłowała go nagiąć do dobrych obyczajów. Dlatego wolał babcię Lisię, tę po kądzieli, która nie troszczyła się o nic i także żyła jak chciała. Po 52 latach poeta wraca w rodzinne strony. Pod okiem kamery wędruje po tak dobrze zapamiętanych miejscach. Wspomina i porównuje obrazy z pamięci z rzeczywistością. Aleja, którą tak często zbiegał do kąpieli, całkiem zarosła. Ktoś ściął dęby i starą lipę. Z dworu nie pozostał nawet ślad, podobnie jak i z sąsiednich wiosek, których mieszkańców wywieziono na Syberię. Jego przodkowie jednak są tam, gdzie byli, na szczęśliwie ocalałych cmentarzach w Wędzigole i Świętobrości pod Kiejdanami. Zmiany w Europie umożliwiły Czesławowi Miłoszowi powrót do miejsc, które na zawsze ukształtowały jego osobowość i wrażliwość, a także utworzenie fundacji miejsc rodzinnych. W parku wyrósł biały dom, w którym będą się odbywały sympozja poświęcone twórczości poety. W jego pobliżu Miłosz sadzi dąb, w miejsce tamtych zapamiętanych, a nie wiedzieć czemu ściętych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.