Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 27'

Michał Dołżański trzy razy w życiu tracił wszystko. Pierwszy raz w 1945 roku, kiedy z rodzinnego Drohobycza wywieziono go na przymusowe roboty do Niemiec. Drugi - po wojnie, kiedy wracał do domu: ograbili go sowieccy żołnierze i zmusili do zamieszkania w Kłodzku. Po raz trzeci - w lipcu 1997 roku: podczas wielkiej powodzi rozszalała Odra zabrała mu mieszkanie i cały dobytek. Wprawdzie w ramach pomocy powodzianom dostał potem wraz z bezrobotnym synem, synową i wnukiem, dwupokojowe mieszkanie na obrzeżach Kłodzka, lecz ze skromnej renty nie był w stanie go urządzić i wyposażyć. Swoją historię Michał Dołżański opowiedział przez łzy Dirkowi Sagerowi, który w Kłodzku dla niemieckiej telewizji ZDF kręcił reportaż o skutkach powodzi w Polsce. Ten reportaż - "Landschaft an der Oder" - 1 stycznia 1998 roku obejrzał Klaus Hulstrunk, właściciel warsztatu samochodowego z Koblencji. Głęboko wzruszony losem załamanego nieszczęściem osiemdziesięcioletniego mężczyzny postanowił mu pomóc. Zaprosił go do siebie. Przyjechał po niego do Kłodzka, a po dwóch tygodniach odwiózł go do domu. Film opowiada o spotkaniu obu mężczyzn i ich wspólnym pobycie w Koblencji. Obaj bohaterowie mówią, czym jest dla nich to wydarzenie, jakie budzi uczucia i nadzieje. Klaus podkreśla, że powodem jego działania stała się nie tylko chęć pomocy jednej z ofiar powodzi, lecz przede wszystkim potrzeba przekroczenia mentalnych barier dzielących oba narody, burzenia stereotypów kształtujących powojenne stosunki polsko-niemieckie. Dla Sagera natomiast, mimowolnego sprawcy koblenckiej przygody sędziwego mieszkańca Kłodzka, to, co zrobił mechanik samochodowy znad Mozeli jest ilustracją prostego faktu, że Niemcy i Polacy są obywatelami Europy i jako tacy powinni sobie pomagać i wspierać się w trudnych życiowych sytuacjach.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.