Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"FELICJA"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1977
  • 28'

Na cmentarzu zasłużonych w niewielkiej duńskiej miejscowości Helerup stoi pomnik przedstawiający siedzącego mężczyznę, który podtrzymuje omdlałą postać kobiety z rozkrzyżowanymi ramionami. Usytuowano go u wezgłowia mogiły Leone i Lucjana Masłochów. Ona jest jedyną kobietą pochowaną na tym cmentarzu, on - jedynym cudzoziemcem. Wzięli ślub potajemnie, w sylwestrowy wieczór 1944 roku. Kilka dni później dopadło ich gestapo. Lucjan zginął od serii z broni maszynowej. Leone broniła się, jak długo mogła. Potem połknęła truciznę, by nie wpaść w ręce Niemców, w obawie, że torturami zmuszą ją do wydania współpracowników z konspiracyjnej grupy "Felicja". W kwietniu 1940 roku Dania poddała się Niemcom, bez walki. Wielu Duńczyków wstydziło się tego. Z tego uczucia rodził się ruch oporu. Ale w Danii było też wielu Polaków. Oni również pragnęli walczyć z niemieckim okupantem. Te dążenia doprowadziły do powstania polsko-duńskiej organizacji wywiadowczej. Jej utworzenie zainicjowali: lektorka języka Polskiego na Uniwersytecie Kopenhaskim Romana Haldberg i przybyły do Danii jeszcze przed wojną Adam Sokólski, który uczył Polaków w jednym z małych miasteczek. Początkowo grupa zajmowała się organizowaniem pomocy dla polskich jeńców osadzonych w niemieckich obozach, przygotowywaniem tras przerzutowych dla zbiegłych z obozów, organizowaniem zaplecza. Z czasem, za pośrednictwem Szwecji, trafiła pod rozkazy Londynu. Wówczas otrzymała nazwę "Felicja". Początkowo na jej czele stał Adam Sokólski. W 1943 roku jego miejsce zajął Lucjan Masłocha. Podczas bitwy nad Bzurą trafił do niewoli, a kiedy udało mu się zbiec z obozu, przedostał się do Danii, następnie do Szwecji, skąd wrócił po przeszkoleniu. W jakiś czas potem u jego boku pojawiła się Leone Maensen, na własna rękę dotarła ze Szwecji do Danii, by współdziałać z Polakami. Po tragicznej śmierci obojga, "Felicją" kierował Svenn Seehusen, szef duńskiego ruchu oporu. Przez z górą 40 lat w Polsce nie mówiło się o istnieniu "Felicji", jej działalności ani o polsko-duńskiej konspiracji. Film, bardzo starannie udokumentowany i sprawnie zmontowany, wypełnia tę lukę. "Felicję" i jej bojowników wspominają w nim: Svenn Seehusen, major Ole Lippman, George Nellemann, Christiana Haldberg - córka Romany, Franz Josef Malec oraz John Busk - syn ostatniego szefa polskiej organizacji podziemnej w Danii, Togera Buska, zmarłego kilka godzin przed nagraniem.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.