Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANI HRABINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 35'

Filmowy portret hrabiny Renaty Ostrowskiej z Korczewa nad Bugiem, właścicielki jednego z najpiękniejszych niegdyś pałaców w Polsce. Urodziła się, wychowała i dorastała w tej posiadłości. Wybuch II wojny światowej w nagły i gwałtowny sposób zakończył jej beztroską młodość. Miała wówczas 20 lat. Ojciec wraz z rodziną uciekając przed okropnościami wojny, wyemigrował na Zachód. Ona pozostała w kraju. Jak długo mogła, mieszkała w Korczewie. Była wolontariuszką szpitala maltańskiego w Warszawie. Kiedy Niemcy zrabowali i zdewastowali pałac, wyjechała za granicę. Rozpoczęła studia w Anglii, a potem pracę w BBC. Ułożyła sobie życie w nowym kraju, ale zawsze marzyła o powrocie do domu, do gniazda nieodwracalnie utraconego, jak się wtedy wydawało. Po 50 latach mogła urzeczywistnić pragnienia. Przemiany ustrojowe, jakie dokonały się w naszym kraju w 1989 roku, stworzyły dawnym właścicielom szansę odzyskania straconych posiadłości. Hrabina z nadzieją i zapałem rozpoczęła realizację swojego marzenia o powrocie do ojczyzny, do domu. Bez wahania opuściła Anglię. Wiedziała, że czeka ją niewyobrażalna praca. Widziała, jakich spustoszeń dokonali w pałacu Niemcy, a potem Rosjanie. Jednak to, co zobaczyła po przyjeździe do Korczewa, przeszło jej wyobrażenia, zastała kompletną ruinę. Z tym większym zaangażowaniem i oddaniem przystąpiła do odbudowy zamku. Pragnęła, by tak jak dawniej stał się "perłą Podlasia". Zadanie to było tym trudniejsze, że z minionego bogactwa - 20 tysięcy hektarów pól, łąk i lasów z tartakami, młynami, gorzelniami i stawami rybnymi, odzyskała tylko skromną część, nieco ponad 15 hektarów ziemi. Wspierana przez młodszą siostrę, Beatę Ostrowską-Harris, zdołała odrestaurować większą część pałacu. W Korczewie działa też mleczarnia i znów zarybiły się stawy. Jak przed wiekami, słynący z gościnności dwór otwarty jest dla wszystkich.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.