Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZY KOSMONAUTA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 22 min

Pierwszym człowiekiem, który przekroczył granicę kosmosu, był anonimowy kupiec narodowości żydowskiej. Działo się to w Dachau, 19 lat przed lotem Jurija Gagarina. W lutym 1942 roku doktorzy medycyny lotniczej Zygmunt Rascher, Zygfryd Ruff i Wolfgang Romberg rozpoczęli trwające blisko rok badania nad zagadnieniem lotu na dużych wysokościach w obozie koncentracyjnym Dachau. W dostarczonej z Zakładu Badań Lotniczych z Berlina komorze ciśnień zamontowanej na samochodowej przyczepie symulowano wysokości 8, 10, 15, 18, i 21 kilometrów. Do eksperymentu wykorzystano ponad 200 więźniów, około 80 z nich straciło przy tym życie. W raporcie przygotowanym w lipcu 1942 roku dla Himmlera spisano prawa odkryte podczas pierwszych badań: "Krzepnienie krwi nie występuje jeszcze na wysokości 21 kilometrów", "W samolocie zaopatrzonym w kabinę ciśnieniową nie istnieje teoretycznie dla człowieka żadna granica w osiąganiu dowolnej wysokości wzniesień". Wyniki tych eksperymentów wykorzystane zostały po wojnie w publikacjach z dziedziny medycyny lotniczej i kosmicznej. Korzystał z nich prof. Hubertus Strughold, niemiecki uczony wywieziony w roku 1947 do USA, gdzie został współpracownikiem Ośrodka Medycznego Amerykańskich Sił Powietrznych, a potem Ośrodka Medycznego NASA. Strughold nigdy nie był w Dachau i nie oglądał przeprowadzanych tam eksperymentów, niemniej znał je z codziennych raportów Zygfryda Ruffa. Razem z Ruffem opublikował "Kompendium Medycyny Lotniczej", zawarty tam opis i fotografia komory ciśnień zamontowanej w samochodzie wskazują, że autorzy korzystali z raportów z Dachau. Także w "Aerospace Medicine" opublikowanej w USA w 1961 roku prof. Strughold pisze o szczególnej kabinie kosmicznej, w której ciśnienie jest sztucznie utrzymywane i wyrównywane od wewnątrz. "Ten typ kabiny, niezależnej od otaczającej atmosfery, nie zna ograniczeń wysokociśnieniowych. Daje nam ona zielone światło w kosmos".
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:36:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.