Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOR

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Barwny, 53 min

Film opowiada o powstaniu i działalności Komitetu Obrony Robotników - KOR oraz o późniejszym przekształceniu się go w Komitet Samoobrony Społecznej KSS. Założony w 1976 roku KOR był pierwszą opozycyjną organizacją, działającą w sposób profesjonalny i jawny, był początkiem tzw. drugiego obiegu informacji. Grupa działaczy demokratycznych i intelektualistów założyła stowarzyszenie, które udzielało pomocy prawnej i finansowej represjonowanym uczestnikom protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku. Jesienią, rok później, po zwolnieniu aresztowanych i skazanych KOR przekształcił się w KSS. Liczba jego współpracowników sięgała kilkuset osób, organizacja kontynuowała wyznaczone wcześniej cele i zadania, stale rozszerzała też swoją działalność - inicjowała niezależny ruch wydawniczy i związkowy, prowadziła kursy samokształcenia. O narodzinach zorganizowanej opozycji demokratycznej opowiada członek KOR-u, Seweryn Blumsztajn. Mówi m.in. o tym, jak zawiązanie organizacji było spontaniczną reakcją dysydentów na prześladowania protestujących robotników. Narastający kryzys gospodarczy, podwyżki cen żywności i oficjalna propaganda sukcesu sprawiły, że robotnicy wyszli na ulice. Fala demonstracji i strajków rozlała się po całym kraju, z największą siłą dała o sobie znać w Radomiu, Ursusie i Płocku. Wybuch niezadowolenia społecznego został brutalnie stłumiony: wielu protestujących pobito, wielu uwięziono i torturowano podczas przesłuchań. Opozycyjna inteligencja w akcie solidarności z robotnikami zawiązała wówczas KOR, "by bici, więzieni, wyrzucani z pracy robotnicy nie pozostali osamotnieni i by ułatwić im i ich rodzinom przetrwanie najcięższego okresu". Chętnych do pomocy stale przybywało, KOR się rozrastał i poszerzał swoje cele. W ciągu następnych pięciu lat, organizacja przekształcona w KSS KOR, była nadzieją dla prześladowanych i solą w oku dla władz. Seweryn Blumsztajn wspomina okoliczności powstania i działalności Biura Interwencyjnego, Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, Towarzystwa Kursów Naukowych i Wolnych Związków Zawodowych. Bez martyrologii mówi o represjonowaniu członków organizacji oraz o rozwiązaniu się KSS KOR we wrześniu 1981 roku podczas I Zjazdu Solidarności i przejściu ludzi z nim związanych do NSZZ "Solidarność". Materiały archiwalne, ilustrujące te przełomowe dla najnowszej historii Polski wydarzenia, uzupełnione są wypowiedziami również innych członków KOR-u, m.in. Jacka Kuronia i Jana Józefa Lipskiego.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.