DRUGA ARKA NOEGO
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2000
- Gatunek:Film o sztuce, Film biograficzny
- Barwny,
Zdaniem Ryszarda Kapuścińskiego, z jego rodzinnego Pińska - dzięki nurtom Piny, nad którą powstał - bez względu na to, w którą stronę popłynie się łódką, dotrze się do morza, skąd można już opłynąć cały świat. Dla znanego reportażysty pochodzenie z Pińska ma jeszcze tę zaletę, że człowiek z głębokiej prowincji jest ciekaw świata i jest w stanie się nim zachłysnąć. On to przeżył. A przecież, jak wspomina, nawet w Afryce, która go zafascynowała, odnajdywał - tyle że w tropikalnym wydaniu - swój Pińsk i Polesie: tę samą biedę, niewykształconych ludzi, ciężko pracujących chłopów i kobiety przez cały dzień zajęte przygotowaniem posiłków.Poznając ich, starał się z nimi identyfikować, to znaczy jeść i głodować z nimi. Choć pisał o różnych krajach i różnych
zjawiskach, to głównym tematem pozostawał dla niego człowiek ubogi. Tak rozumiał Trzeci Świat.
[www.tvp.com.pl]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Lektorfragemnty prozy Ryszarda Kapuścińskiego
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja wykonawcza
- Produkcjadla Programu 1
- Bohater
"STĄD ŚWIAT CAŁY..." (1)
- Część
- 26 min
Autor reportażu w jego pierwszej części przypomina książki Kapuścińskiego: "Heban", "Cesarz", "Szach-in-szach", "Imperium", "Lapidarium". Cytuje ich fragmenty i ilustruje je fragmentami filmów archiwalnych. Kapuściński jednak mówi przede wszystkim o Pińsku. Chodząc po dzisiejszych ulicach miasteczka, wspomina wygląd dawnych. Na nich poznał przedsmak świata. Większość mieszkańców stanowili Żydzi. Potem byli Polacy, zatrudnieni głównie w administracji, wojsku i oświacie. Dalej - Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Niemcy. Mieszały się języki, kultury, tradycje, wyznania. Kapuściński opisał już świat, teraz pragnie poświęcić książkę rodzinnemu miastu, z którego uciekł z rodzicami przed wywózką do Kazachstanu.Ryszard Kapuściński pisze również wiersze. Do jednego z nich nawiązuje tytuł reportażu.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Współpraca operatorska
HORYZONTY I SŁOWA (2)
- Część
- 25 min
Druga, a zarazem ostatnia cześć filmu o Ryszardzie Kapuścińskim, który autorzy realizowali w latach 1994-1999, m.in. w Pińsku na Białorusi, gdzie znany reportażysta się urodził, w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Jonathan Swift w "Podróżach do wielu odległych narodów świata" napisał: "... przecież głównym celem podróżnika winna być chęć uczynienia ludzi mądrzejszymi i lepszymi, a także wzbogacenie ich umysłów ukazaniem złych i dobrych przykładów w opisie obcych okolic". Tak, z całą pewnością te słowa mogą być mottem całej twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Słowa. Jeśli uważnie wczytać się w reportaże Kapuścińskiego, łatwo stwierdzić, że niektóre mają dla niego znaczenie szczególne. Sumienie, buty, głód, bieda, druty kolczaste, cisza, granica, poezja. Autorzy reportażu, przytaczają na dowód fragmenty jego tekstów z "Buszu po polsku", "Lapidarium", "Chrystusa z karabinem na ramieniu", "Imperium", "Dlaczego zginął Carl von Sperti?", z poetyckiego tomu "Notes". Pokazując kapcie z łyka, czyli poleskie obuwie zwane "postołami", które podarowali mu przyjaciele, Kapuściński mówi o niezbędności butów, o ich ważności w różnych okolicznościach. Potem - o głodzie, biedzie i nierównym podziale dóbr w świecie, o własnym uczuciu głodu, które dobrze poznał w dawnych czasach, przez co później Trzeci Świat wydał mu się prawdziwie bliski. Opowiada też o przygotowywaniu się do każdego tematu i wyjazdu.Te sekwencje autorzy reportażu uzupełniają zdjęciami z uroczystości wręczenia Kapuścińskiemu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i nagrody miesięcznika "Odra", ze spotkania ze studentami dziennikarstwa w auli Uniwersytetu Wrocławskiego, ze studia radiowego, gdzie udzielał wywiadu, a także z krajów, o których pisał. Całość kończy fragment jego wiersza zaczynający się: "Znaleźć słowo trafione które jest w pełni sił/ jest spokojne nie histeryzuje/ nie ma gorączki nie przeżywa depresji/ można mu ufać".
[www.tvp.com.pl]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Współpraca operatorska
- Współpraca produkcyjna