Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIENNIK ZAPOWIEDZIANEJ ŚMIERCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 24 min

Rodzice zdecydowali, by opuścić Sanok. Tomasz Beksiński bał się tego wyjazdu. W tym samym czasie jego kolega także przeżywał dramat. Dziewczyna zawiadomiła go, że wychodzi za mąż za innego. Powiedział jej: przyślę ci swój nekrolog. Tomaszowi spodobał się ten pomysł. Obaj poszli zamówić nekrologi. Kolega w ostatniej chwili wycofał się. Tomasz doprowadził plan do końca: zawiadomienia o swojej nagłej śmierci rozlepił w całym Sanoku. Jedną klepsydrę zachował. Umieścił ją potem na drzwiach pokoju w swoim mieszkaniu na ostatnim piętrze bloku stojącego na warszawskim osiedlu Służew nad Dolinką. Choć bał się wyjazdu z Sanoka, w Warszawie odniósł sukces. Prowadził audycje w radiowej Trójce. Przesycał je niesamowitą atmosferą tajemniczości oraz nostalgii i specyficznego humoru. Dla wielu słuchaczy stał się postacią kultową. Także dla kinomanów. Ukończył anglistykę i tłumaczył dialogi filmowe. Robił to doskonale. Przetłumaczył prawie wszystkie opowieści o przygodach agenta Bonda i "brudnego Harry'ego", a także filmy Monty Pythona. Charakter tej pracy sprawiał, że całe dnie spędzał samotnie w domu. W pokoju z klepsydrą na drzwiach, gdzie ściany obłożone miał kasetami z filmami i płytami kompaktowymi. Nad jedną z półek - zainspirowany przez któregoś ze swoich fikcyjnych bohaterów - umieścił w ścianie ząb, który musiał usunąć. Miał go obronić przed kimś, kto nakłaniałby go do samobójstwa. Nikt, oczywiście, nie miał takiego zamiaru. A jednak Tomasz Beksiński skończył śmiercią samobójczą 25 grudnia 1999 roku. Co go do tego skłoniło? Daniel Światły, wychodząc od podanej w sanockiej telewizji lokalnej relacji z pochowania prochów Tomasza, próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Rozmawia z ojcem zmarłego, słynnym artystą malarzem Zdzisławem Beksińskim, oraz jego przyjaciółmi: Katarzyną Rakowską i Grzegorzem Gajewskim. Wykorzystuje też liczne filmy z archiwum Tomasza i jego ojca, w których ten, co kiedyś żartem zapowiedział swoją nagłą śmierć, opowiada o sobie, pracy, pasjach i bólu. Bo cierpiał, chociaż zdaniem Katarzyny Rakowskiej miał dobre życie, a w każdym razie ominęło go wiele złego. Widać jednak nie ominęło go to, co dla niego było najgorsze. Światły pokazuje, czego Tomasz nie mógł już znieść. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2000
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Dyplom Honorowy
2024.06.06 01:36:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.