Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JESTEM STĄD...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 40'

Witek Oleksiak mieszka w Warszawie, w jednym z żoliborskich bloków. Intelektualistą nie jest. Ale to właśnie on zainteresował się historią swojej dzielnicy i postanowił zorganizować wystawę "Żoliborz wczoraj i dziś". Tak zaczęła się jego przygoda, intrygująca, chwilami zaskakująca, a nawet zabawna podróż w czasie i przestrzeni. Towarzyszy mu kamera. Witek Oleksiak tropem starych map wędruje do źródeł ulic, będących dziś ważnymi arteriami dzielnicy. Tak ląduje na wyboistych drogach, pośród zieleni ziół i drzew, gdzie wcale nie czuje się tętna metropolii, gdzie w przedwojennych domkach, domach i willach pełno jeszcze przeszłości, choć takich - coraz już mniej. Witek Oleksiak koniecznie chce wiedzieć, gdzie kiedyś był młyn, a gdzie olejarnia, stara karczma i miejsce niedzielnego wypoczynku warszawiaków. Gawędzi więc z ludźmi, którzy również pasjonują się historią swojej dzielnicy. Dociera do tych, którzy z ochotą opowiadają co pozostało im w pamięci sprzed wojny, z lat okupacji i z okresu tuż po wojnie, kiedy Żoliborz wyglądał inaczej. Spawacz starsza pani, handlarz z bazarku, grawer z niesamowitymi wąsami... Witek Oleksiak ogląda stare monety wygrzebane z ziemi w okolicach nie istniejącej już karczmy. Plik pamiątek po pannie Eugenii Kościółkiewiczównie - z jej dziewczęcym sztambuchem, paszportem świadczącym, że zjechała kawał Europy, zdjęciami, listami: gromadzone latami, związywane wstążeczkami ktoś po prostu wyrzucił, kiedy zmarła. Pięknie zdobioną fajansową umywalkę, wyprodukowaną w Londynie w 1902 roku - też. Spogląda na zegarek, puderniczkę, pierścionki i obrączki zgubione kiedyś przez kogoś na majówkowych terenach, gdzie dziś Lasek Bielański. Bierze do ręki szminkę, w której pozostał jeszcze ślad czerwieni. Kilkadziesiąt lat wcześniej wypadła zalotnej elegantce po to, by wreszcie trafiła do jego rąk? By zamknęła się pętla czasu? Witek Oleksiak słucha o wojnie. Jej piękny obraz wciąż jeszcze tkwi w błękitnych oczach tamtego siedmiolatka, zachwyconego rozbłyskiem ogni i sylwetkami pikujących sztukasów. Słucha nostalgicznych wspomnień, zabawnych anegdot, opowieści o nieprawdopodobnych znaleziskach o rozminowywaniu i odgruzowywaniu Warszawy. Nie tylko Witek Oleksiak kocha swoją dzielnicę. Bardzo z nią związani czują się nawet ci, którzy przywędrowali z innych części miasta. Bo drugiego takiego miejsca, w ich przekonaniu, nie ma nigdzie. Opinię tę podziela zespół "Trawnik", sławiąc Żoliborz w swoich piosenkach.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.