TRZEBA ŻYĆ
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2000
Piękni, młodzi, niekiedy bardzo młodzi, o dramatycznie powikłanych losach. Z historii ich życia można nakręcić nie jeden film. Od bohaterów popularnych telenoweli odróżnia ich to, że są prawdziwi. Żaden scenarzysta nie wymyślił tego, co przeżyli. Filmowa heroina po burzliwych przejściach pada w ramiona ukochanego i odtąd "żyli długo i szczęśliwie". Bezdomni z serialu dokumentalnego "Trzeba żyć" też chcą być szczęśliwi. Z mozołem, boleśnie, usiłują podźwignąć się z dna, powrócić do normalności. Twórca filmu, Mirosław Dembiński, widzi w swoich bohaterach ludzi, którzy kochają i pragną miłości. Oni zachowali wrażliwość i ludzką solidarność, umieją sobie wzajemnie przekazywać ciepło i serdeczność, czego niejednokrotnie nie obserwuje się w "normalnym" społeczeństwie, zajętym zwalczaniem konkurencji na drodze do dostatku. Bohaterowie serialu są mieszkańcami Markotu - instytucji stworzonej przez Marka Kotańskiego, przygarniającej bezdomnych. Bezdomny to nie menel, alkoholik i narkoman, choć i tacy się zdarzają. Coraz częściej są nimi ludzie, którzy nie umieją sprostać warunkom życia w nowej rzeczywistości. W Markocie podejmują dramatyczną próbę wyjścia z sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Źródło: www.tvp.com.pl
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Muzyka
- Montaż dźwięku
- Współpraca produkcyjna
- Lektor
- Redakcjaredaktor zamawiający
- Producent wykonawczy
- ProdukcjaTelewizja Polska - II Program
ŻYCIE ZA DWA CENTY (1)
- Odcinek serialu
- 26'
Bogumił zostaje przyjęty do ośrodka dla młodocianych narkomanów. Jego oczami poznajemy życie ośrodka: codzienną pracę, kontrolę abstynencji, posiedzenia społeczności. Podczas cyklicznego programu na żywo, nadawanej przez lokalną telewizję Porion, Marek Kotański przedstawia mieszkańców Markotu. Miedzy innymi Ewę, która opowiada o swoich problemach z narkotykami. Do studia dzwoni matka Jakuba - narkomana, który dwa tygodnie wcześniej zmarł z przedawkowania. Rozpoznaje w Ewie koleżankę swojego syna. Zrozpaczona dziewczyna opowiada o swoim związku z Jakubem.
UMIERANIE ZA DARMO (2)
- Odcinek serialu
- 26'
Gosia ma 18 lat, od 4 lat jest alkoholiczką. Jest wielką fanką zespołu Kelly Familly, zna na pamięć każdą ich piosenkę, chociaż nie umie angielskiego. Kiedyś pobiła w szkole koleżankę tylko za to, że źle mówiła o jej ukochanym zespole. Gdy słucha ich muzyki, wtula głowę w poduszkę i płacze. Gosia pracuje w hospicjum, które też jest częścią Markotu. Realizuje w ten sposób ideę Marka Kotańskiego "leczenie przez dawanie siebie innym". Ulubioną pacjentką Gosi jest 90-letnia Agnieszka, która mimo Altzheimera na bardzo pogodny stosunek do życia. Opowiada dziewczynie rubaszne dowcipy, interesuje się jej problemami.
PRZECIĘTNI BĘDĄ BRALI DALEJ (3)
- Odcinek serialu
- 26'
Detoks to miejsce, gdzie odtruwają się narkomani, zanim trafią do jednego z ośrodków. Tu przez kilka dni pod opieką wolontariuszy pozbywają się fizycznych objawów narkotykowego uzależnienia. Potem przez kilkanaście miesięcy walczyć będą z uzależnieniem psychicznym. Tylko nielicznym się to udaje. Kinga jest już na drugim etapie. Opowiada o swoim ojcu, który mieszka w Szwecji, swojej matce, która urodziła ją jako szesnastolatka, o swoim dziadku Stanisławie Grochowiaku, znanym pisarzu. Ma zdecydowaną wolę zmiany swojego życia, które sprowadzało się do zdobywania pieniędzy na ćpanie i ćpania. Jednak po dwóch miesiącach nie wytrzymuje i ucieka z ośrodka. Realizatorzy filmu z kamerą szukają jej na warszawskim bajzlu - miejscu, gdzie handluje się narkotykami.
WIGILIA AGNIESZKI (4)
- Odcinek serialu
- 26'
Agnieszka miała sześć lat, kiedy nowy mąż matki powiedział, że "będzie ją kochał bardziej, jak dzieci nie będzie". Matka wybrała więc męża, a dziewczynkę i jej brata przygarnęła babcia. W którąś Wigilię dzieci poszły podzielić się z rodzicielką opłatkiem, ale ojczym nie wpuścił ich do domu. Stwierdził, że są nikomu niepotrzebne. To była pierwsza Wigilia, zapamiętana przez Agnieszkę. Tymczasem trwają gorączkowe przygotowania do wigilijnej kolacji, na którą Marek Kotański zaprosił wszystkich bezdomnych, nie tylko mieszkańców Markotu. Długie, metalowe rury nakryto kocami, na tak skonstruowanych stołach stawiane są plastikowe talerze. Na nich tradycyjne potrawy - śledź, barszcz, pierogi. Sala jest dość obszerna, mieści ponad 300 osób, ale i tak Wigilia odbywa się na dwie tury. Na wieczerzę przybyło mnóstwo ludzi.
[www.tvp.com.pl]
CO DALEJ, MAŁGOŚKA? (5)
- Odcinek serialu
- 26'
Małgosia jest kierowniczką przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych, z oddaniem opiekuje się podopiecznymi, czyta im bajki. Pomagają jej młodzi narkomani. Razem z dziećmi bawi się czteroletni syn Małgosi, Hubert. Córka Agata, niestety, nie przebywa z matką. Dramat rozpoczął się od wyjazdu matki Małgosi. Ona miała wtedy 18 lat, jej siostra jedenaście, a synek półtora roku. Małgosia poczuła się opuszczona. Sytuacja jeszcze się pogorszyła po urodzeniu Agaty. Rosły długi za czynsz, przyszedł głód. Wtedy pomoc ofiarowali dziadkowie Agaty, stali się jej rodziną zastępczą. Stopniowo zaczęli utrudniać kontakt Małgosi z córką. Teraz ona podjęła starania o odzyskanie dziecka.
JESTEM JAKI JESTEM (6)
- Odcinek serialu
- 26'
Krzyś wychował się w rodzinie patologicznej. Znęcali się nad nim rodzice alkoholicy, szczególnie ojciec. On sam też jest alkoholikiem, ma problemy z koncentracją i kiedy jest zdenerwowany, odruchowo kręci głową. Marzy o karierze dziennikarskiej i filmowej. Wystąpił już w kilku filmach jako statysta. Kiedy po ostatnim telewizyjnym występie pojechał do rodzinnego miasteczka pod Siedlcami, siostra powiedziała: "wiesz Krzysiek, my wszyscy mieliśmy cię za debila, a ty w telewizji występujesz". Wspominając to Krzysiek ma łzy w oczach, mocniej niż zwykle odruchowo kręci głową. Zaciska usta, kiedy mówi o swoich rodzicach, którzy nim pomiatali: "ja im pokażę, nie jestem debilem".
DAJ SIEBIE INNYM (7)
- Odcinek serialu
- 26'
W ośrodku dla małoletnich narkomanów rozgorzała dyskusja na temat zakazu słuchania piosenek Molesty, w których jest mowa o paleniu marihuany. Spór między liderem a młodymi przeniósł się na pokoleniowe różnice w gustach muzycznych. Tymczasem trwają przygotowania do wielkiego charytatywnego koncertu na rzecz Markotu. W spontanicznej akcji nocnego plakatowania zaklejono słupy sponsora koncertu, w ostatniej chwili Markowi Kotańskiemu udało się załagodzić wynikłą z tego aferę. Całe tygodnie przygotowań doprowadzają wreszcie do finału, w którym udział biorą: Stanisław Soyka, Zbigniew Hołdys, O.N.A., Edyta Bartosiewicz, Oddział Zamknięty, Brathanki, Harlem, Proletariat i inni. W przerwach między występami na estradzie pojawiają się mieszkańcy Markotu i mówią o swoich losach.