Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOSOWO, KOSOWO...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 42 min

Kiedy zaczęły się bombardowania Serbii, zaczęła się też czystka etniczna w Kosowie. Wiosną 1999 roku Serbowie zaczęli siłą wyrzucać Albańczyków z domów. Uzbrojeni po zęby gnali ich w długich kolumnach na dworce. Stłoczonych w towarowych wagonach wieźli ku granicy z Macedonią. Potem gnali pieszo po torach kolejowych, bo wszystko wokół było zaminowane. Kobiety, dzieci, starcy marli z zimna i wyczerpania. Ciężarne rodziły w drodze lub na dworcach. Serbowie zabijali noworodki. Kosowscy Albańczycy - bezbronni - patrzyli na śmierć bliskich, sąsiadów, przyjaciół. Był w nich tylko strach. Pozostanie w nich już chyba na zawsze. Pozostanie pamięć rzezi, cierpienia, przemocy. I upodlenia, które wcale nie skończyło się z chwilą dotarcia do Macedonii. W obozach, w których brakowało wszystkiego, znęcali się nad nimi także Macedończycy. Ostatecznie znaleźli schronienie w wielu krajach Europy. Niewielka grupa trafiła do Polski. Umieszczono ich w ośrodkach dla uchodźców utworzonych pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża.
Andrzej Titkow rejestruje sceny z życia w ośrodku w Lublinie. Rejestruje relacje Albańczyków. Dramatyczne wypowiedzi, skontrastowane z obrazem spokojnie bawiących się dzieci, składają się na zbiorową opowieść o losach uchodźców, nienawiści i strachu, przyczynach narastającego latami konfliktu, tęsknocie za ojczyzną, ale i nadziei. Dla większości z nich Polska była tylko krótkim postojem w drodze do rodzinnej ziemi. Już jesienią 1999 roku niemal wszyscy zdecydowali się wrócić do Kosowa. Także ci, którzy wiedzieli, że ich domy zostały zburzone. Pozostali tylko ci, którym zabrakło nadziei. Pozostał Esat Fezja. Syn tłumacza z francuskiego, prześladowanego działacza Związku Demokratycznego Kosowa, już w 1995 roku uciekł z ojczyzny, po dramatycznych przeżyciach w serbskim areszcie. Nielegalnie przekroczył kilka granic. Udało mu się dotrzeć do Monachium. Stamtąd deportowano go do Polski. W lutym 1996 roku poprosił w naszym kraju o azyl. W maju 1997 roku otrzymał status uchodźcy. Nauczył się polskiego. Mógł pomagać swoim jako tłumacz. Po polsku mówi też pisarz Mazllum Saneja. On także nie żegna się z naszym krajem. Od dawna jako uchodźca krąży między Polską a Kosowem. Swoim pobratymcom również służył jako tłumacz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.