Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA PODRÓŻ

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 40 min

Fabularyzowany dokument opowiadający o ostatniej podróży Fryderyka Chopina do Londynu i Szkocji w 1848 roku. Dzięki bogatej ikonografii i inscenizacjom udało się odtworzyć klimat epoki, atmosferę ostatnich miesięcy życia wielkiego kompozytora. Komentarz filmu stanowią fragmenty jego pamiętników, a ścieżkę dźwiękową wypełniły fragmenty utworów Chopina, a także Belliniego i Haendla. W Londynie, dokąd przybył w kwietniu 1848 r., kompozytor zamieszkał w jednej z najpiękniejszych dzielnic, przy Bentick Street.W swoim apartamencie miał do dyspozycji aż trzy fortepiany. Mimo postępującej choroby prowadził dość ożywione życie towarzyskie: odwiedzał swych arystokratycznych przyjaciół i uczniów, u których dawał recitale, bywał w operze, poznał wielu pisarzy, m.in. Charlesa Dickensa, został nawet przedstawiony królowej Wiktorii. Choć serdecznie przyjmowany, Chopin czuł się w Anglii trochę obco: przeszkadzała mu nieznajomość języka, a mieszkańcy dziwili nazbyt odmienną mentalnością, brakiem spontaniczności. Cierpiącemu na gruźlicę artyście nie służył też wilgotny, chłodny klimat. Zachwyciła go jednak Szkocja: zarówno Edynburg, jak i dzika przyroda szkockich gór. Częste zmiany miejsc, dokuczliwa samotność, a przede wszystkim choroba nie sprzyjały pracy: Chopin nie komponował, narzekał w listach na brak pomysłów i dziękował Bogu, że nikt go do tworzenia nie zmusza. Zresztą, coraz częściej cierpienie nie pozwalało mu zainteresować się czymkolwiek, skupić nad jakąś czynnością. Pod koniec listopada Chopin opuścił Anglię i wrócił do Paryża już na zawsze. Zmarł 17 października 1849 r. w mieszkaniu przy Placu Vendome, otoczony krewnymi i licznymi przyjaciółmi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.