Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DLA KOGO WISŁA PŁYNIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 21 min

    Film powstał w ramach cyklu "Małe ojczyzny".

Barka "Eddy", pływający po Wiśle dom rodziny Schmidttów, została w czasie wojny skonfiskowana przez Rosjan. Potem nowi właściciele z wielką pompą przekazali barkę władzom polskim jakodar narodu radzieckiego. Schmidtowie nigdy nie odzyskali "Eddy".Opowieść o utraconej barce jest jednocześnie wspomnieniem o latach świetności polskiej żeglugi śródlądowej, echem "małego świata", który zachował się jedynie w pamięci nestora rodu Schmidtów, Pawła.
Paweł Schmidt urodził się w styczniu 1918 roku w Berlinie, na barce rzecznej. W jego rodzinie wszyscy rodzili się na barkach: dziadkowie, rodzice, ciotki i wujowie. Wywodzili się z Gdańska i swój byt związali z żeglugą śródlądową. Dobrze pamięta dzieciństwo na pokładzie i zabawki, które robił mu ojciec - stateczki. Rzeki wtedy tętniły życiem, żyła Wisła. Barki pływały wzdłuż jej brzegów i zabierały zboże, by je wieźć ku morzu. W Warszawie przy moście Kierbedzia był port, do którego zawijały statki pasażerskie, pasażersko-towarowe, towarowe. Ludzie podróżowali drogą wodną - do Płocka i Włocławka - i pływali dla rozrywki. Barka jego rodziców - "Eddy" - do 1932 roku była największa z pływających po Wiśle, elegancko i wygodnie urządzona. Członkowie jego rodziny często bywali na jej pokładzie. Choć wiecznie pozostawali w drodze, starali się raz na jakiś czas, zwłaszcza z okazji świąt, spotkać wszyscy przy jednym stole. Ale ojciec marzył, by zejść na ląd, kiedy już skończy 60 lat. Chciał zbudować domek w najpiękniejszym miejscu Gdańska. Wybuch wojny zniweczył te plany. Musieli pływać nadal. Po wojnie zaś Rosjanie zarekwirowali "Eddy". Schmidtowie stracili dorobek całego życia. W 1951 roku "Eddy" przyholowano do Gdańska. Potem trafiła do Warszawy. Przycumowano ją przy brzegu, dobudowano jakieś pomieszczenia i urządzono w niej warsztaty. Po latach Paweł Schmidt - z sentymentem i melancholiąwspominając przeszłość swoją, rodziny i rzeki - płynie z nurtem Wisły, która przez dziesięciolecia była jego małą ojczyzną. Ze smutkiem ogląda porzucone wzdłuż brzegu wraki barek i statków - pordzewiałe, zdewastowane, na wpół utopione. Odnajduje też "Eddy", ale dziś już jej nie chce. Rzeka umarła, a czym kiedyś była przypominają jedynie fragmenty dokumentalnego filmu Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego "Ludzie Wisły". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.