POWITANIE Z AFRYKĄ
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1997
- Gatunek:Film oświatowy
- 5 x 15 min
Cykl filmów prezentujących najciekawsze zakątki Tunezji, obyczaje jej mieszkańców, osobliwości przyrody i perły architektury.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Realizacja
- Komentarz
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Współpraca
- Konsultacja
- Kierownictwo produkcji
- ProdukcjaTelewizja Polska - Telewizja Edukacyjna
- Lektor
TUNISJA HABITI (1)
- Odcinek serialu
- 15'
W pierwszym odcinku - wyprawa do Kairuan i okolic. Kairuan to czwarte święte miasto islamu, założone w 670 r. przez arabskiego wodza jako obóz wojskowy. Ozdobą miasta jest centralny meczet i zabytkowe stare miasto. Tuż za murami Kairuanu rozciąga się pustynia, po której nadal, jak przed setkami lat, wędrują koczownicy. Szatt-al-Dżarid to słone jezioro na pustyni, mające 2000 mil kwadratowych powierzchni. Przecina je grobla, po której jeżdżą samochody. W oazie Tameraza na górskiej pustyni można spotkać handlarzy pamiątek i herbaty miętowej. Interesującym przeżyciem dla europejskiego turysty jest wizyta na tunezyjskim bazarze, tłocznym i gwarnym, gdzie stragany uginają się od daktyli, pomarańczy, mandarynek, winogron, fig i granatów. Niezapomnianych wrażeń dostarcza podróż wzdłuż tunezyjskiego wybrzeża - na północy skalistego, pokrytego winnicami i plantacjami cytrusów, piaszczystego na południu. Tu mają swoje rezydencje gwiazdy filmowe, biznesmeni i politycy. Kurorty takie jak Hammamet, Monastyr, Suss i Dżerba znane sa na całym świecie. Gościnność Tunezyjczyków, piękno i egzotyka ich ojczyzny sprawiają, że kraj ten odwiedza coraz więcej turystów.
W TUNEZYJSKIEJ OSADZIE (3)
- Odcinek serialu
- 15'
Położona na północy kontynentu Tunezja, nazywana "bramą Afryki", wabi turystów malowniczymi plażami i egzotyczną przyrodą. Jedną z atrakcji, jakie oferuje przyjezdnym, są wyprawy na tunezyjskie pustynie - piaszczyste, żwirowe, górskie. Ludzie nawiedzali je od tysiącleci. Tu zakładali swoje posterunki wojskowe Rzymianie, tu odbywały się targi wielbłądów. Dziś, podobnie jak przed wiekami, najbezpieczniejszym środkiem transportu na długich, pustynnych trasach są wielbłądy, "okręty pustyni", których stada wypoczywają na rogatkach miast. Wśród piasków Wielkiego Ergu, nazywanego "wrotami Sahary", rozpościera się rozległe, malownicze miasto Duz, usytuowane, tak jak inne osady, w oazie, która zapewnia obfitość wody i roślinności. Następnym etapem wędrówki reporterów jest Nefta - oaza i bardzo stara osada miejska, z malowniczymi uliczkami i bogato zdobionymi drzwiami i okiennicami domów, gwarna i ruchliwa. Charakterystyczną cechą obszarów pustynnych są rzeki okresowe, które wypełniają się wodą po ulewnych deszczach. W pobliżu granicy z Algierią teren znacznie się podnosi. Oczom wędrowców ukazują się zachwycające, rajskie krajobrazy afrykańskich gór; strome wzgórza, skaliste i dzikie wąwozy, a wśród nich wodospady i ocienione palmami strumienie.
[www.tvp.com.pl]
PALCE ŚWIATŁA (4)
- Odcinek serialu
- 15'
RAJ Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY (5)
- Odcinek serialu
- 15'
Ostatni odcinek z cyklu podróży po Tunezji przedstawia ten kraj jako urzeczywistnienie raju z tysiąca i jednej nocy. Pretekstem do kontemplowania zachwycających krajobrazów Tunezji jest zwiedzanie Muzeum Raju w miejscowości Tozeur, będącego bajkowym wyobrażeniem edenu. Zobaczyć w nim można m.in. Szeherezadę, Ali Babę i przepastny sezam. Kontynuując ten wątek, realizatorzy pokazują baśniowe pałace położone wśród urzekających swą urodą ogrodów, pełnych drzew owocowych, kwiatów, rajskich ptaków i innych zwierząt. Odwiedzają m.in. Park Narodowy Ikchuel, zwany ptasim rajem, najważniejsze przytulisko ptaków w Afryce Północnej, zimuje tu wielu przybyszów z Europy. W Tunezji są też miejsca, które bez wątpienia można określić mianem raju dla turystów - złociste piaski wschodniego wybrzeża, cieniste palmy, otoczone kwiatami baseny z lazurową wodą i kawiarenki, w których podaje się herbatę miętową oraz kawę zakrapianą olejkiem z płatków kwiatu pomarańczy. Komentarzem do prezentowanych zdjęć są cytaty z Koranu.