Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIBY TO NASZE...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 21 min

    Film powstał w ramach cyklu "Małe Ojczyzny".

Pomorze Zachodnie. Po wojnie przybyli na te ziemie repatrianci z Kresów Wschodnich i przesiedleńcy z różnych rejonów Polski, zwłaszcza tych najbiedniejszych. Zasiedlili poniemieckie domy, przejęli grunty orne, sprzęty i maszyny. Czasy jednak były niepewne. Wielu było przekonanych, że zamieszkali w tych stronach tylko tymczasem i wkrótce wrócą do siebie. Do dziś tęsknią za utraconą małą ojczyzną. Mimo upływu lat i zintegrowania się ludzi o bardzo odmiennych mentalnościach i obyczajach w sąsiedzkie społeczności, ciągle myślą, że domy, w których żyją, i ziemia, którą uprawiają, jest niby ich, lecz tak jakby cudza. Tak myślących ubywa jednak z każdym dniem. Odchodzą w przeszłość. Młode pokolenie zaś - urodzone na Pomorzu dzieci i wnuki dawnych przesiedleńców - czuje się tam już u siebie. Zaczyna się to korzystnie odbijać na wyglądzie wsi i miasteczek. Domy, zaniedbane przez lata niepewności, nabierają nowego blasku. Autor filmu odwiedził z kamerą wieś Dębno Lubuskie i pobliską Smolnicę, gdzie w pięknym pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych. Starzy mieszkańcy - Stanisław Wojniuch z Wileńszczyzny, Józef Godyń z Małopolski, Maria Grajek z Tarnopolskiego - wspominają przed kamerą pierwsze lata życia w nowym miejscu. Młodsi - Tadeusz Grajek, ks. Cezary Mroczek i dyrektor szkoły Henryk Marchlewicz - opowiadają o dniu dzisiejszym swoich miejscowości, integrowaniu się ludzi, gospodarzeniu u siebie. Najmłodsi zaś - uczniowie szkoły rolniczej - w rozmowie z Burkhardem Regenbergiem, przybyłym z Niemiec dawnym mieszkańcem Smolnicy, starają się dowiedzieć, jak kiedyś wyglądały ich strony i jak gość ocenia ich stan dzisiejszy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2025.01.06 00:10:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.