Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BLUSMENI. BALLADA O JANKU "KYKSIE" SKRZEKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 51 min

Filmowa opowieść o Janie "Kyksie" Skrzeku, cenionym bluesmenie, młodszym bracie Józefa, lidera SBB, legendy polskiej rockowej psychodelii. Artyście niepowtarzalnym, indywidualiście od lat wiernemu własnemu stylowi niezależnie od zmieniającej się mody i koniunktury. W czasie 25-letniej kariery wypracował sobie w polskim świecie muzycznym status genialnego interpretatora soulowo- bluesowych klimatów, zyskując przydomek rodzimego Joe Cockera. Urodził się w Michałkowicach, robotniczej dzielnicy Siemianowic Śląskich. Od najmłodszych lat matka uczyła go gry na pianinie. W piątej klasie szkoły podstawowej, razem z trzema kolegami, założył zespół muzyczny Bluesmeni. Koncertowali w okolicznych szkołach, zarabiając pierwsze pieniądze. Jan Skrzek rozwijał swój samorodny talent słuchając radia i pocztówek dźwiękowych, wzorując się na mistrzach elektrycznego bluesa - Rolling Stonesach, zespole Cream czy Yardbirds. Jednak największy wpływ na kształtowanie się jego twórczej osobowości miał brat, Józef, multiinstrumentalista, który wprowadzał młodszego o sześć lat Janka w tajniki muzycznego warsztatu. "Dzięki Józkowi teroz żech bluesman" - wyznaje śląską gwarą "Kyks". W ósmej klasie dostał od brata przywiezioną z Niemiec harmonijkę ustną, po krótkim instruktażu chwycił bakcyla i nawet jako dojrzały muzyk nie rozstaje się z nią. Od szkoły zawodowej i występów z zespołem FAM w klubie studenckim w Bytomiu prezentuje się jako pianista i mistrz harmonijki ustnej.Na początku lat 70. podjął pracę w kopalni, jednocześnie był liderem bluesowej grupy RAK. Przyszłość wiązał z muzyką, dlatego w 1979 roku stanął przed komisją ministerstwa kultury i po zademonstrowaniu swoich umiejętności otrzymał certyfikat zawodowego muzyka. Zaczął koncertować z zespołem brata SBB i zdobywać popularność. Rozgłos przyniosły mu wspólne występy z ówczesną gwiazdą polskiego bluesa, Elżbietą Mielczarek. Efektem trzyletniej współpracy były dwie płyty. Pierwszy autorski album Jan "Kyks" Skrzek wydał w 1986 roku. "Górnik blues"został dobrze przyjęty przez słuchaczy i krytyków. Śpiewane charakterystycznym tubalnym, zachrypniętym głosem teksty w śląskiej gwarze, przy akompaniamencie pianina, harmonijki i górniczej orkiestry dętej ujmowały swoją oryginalnością. Kolejne płyty były równie udane. Ostatnia z nich, wydana w 1997 roku "Modlitwa bluesmana w pociągu", uznana została przez miesięcznik "Jazz Forum" za najlepszą bluesową płytę dekady. Wielkim sukcesem okazała się seria klubowych koncertów na terenie całego kraju, zakończona entuzjastycznie przyjętym występem na festiwalu Rawa Blues `98. Fabularyzowany dokument "Bluesmeni" powstał na kanwie biografii Jana "Kyksa" Skrzeka, jego postawy wobec swych artystycznych korzeni oraz postawy wobec świata. Nawiązuje do tradycji rodzinnych, tak silnie obecnych w świadomości Ślązaków, oraz do dobrej tradycji polskiego filmu dokumentalnego. "Ballada o Janku Kyksie Skrzeku" zaprawiona jest sporą dozą humoru i znakomitej, żywej muzyki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2000
    Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Pierwszego Filmu
    (60 minut montażu na zestawie Avid)
2024.03.01 01:26:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.