Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSACZONY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 26 min

W maju 1983 roku jechał na trening do sali sportowej na Żoliborzu. Zobaczył tłum ludzi. Spytał: co się stało? Powiedzieli, że idą na pogrzeb Grzegorza Przemyka, maturzysty zakatowanego przez milicjantów na śmierć. Przypomniał sobie tego pacjenta. Wiózł go, ciężko pobitego, karetką z XVIII Komisariatu MO na Jezuickiej do Pogotowia przy ul. Hożej. Śmierć tego chłopca bolała go bardzo. Wtedy jeszcze Michał Wysocki - kierowca karetki pogotowia z numerem bocznym 113 - nie wiedział, że ta sprawa wcale się dla niego nie skończyła, że dramatycznie odmieni jego życie. W grudniu 1983 roku, w okresie przedświątecznym, został aresztowany. Zaczęło się pasmo psychicznych tortur, które miały go zmusić do przyznania się, iż to on, wraz z sanitariuszem, biciem doprowadzili Grzegorza Przemyka do śmierci. Początkowo nie chciał się poddać. Grożono więc, że jego najbliższym może przytrafić się śmiertelny wypadek. To go złamało. Jeszcze walczył. Modlił się, zakładał głodówki, próbował popełnić samobójstwo. Stanął jednak przed sądem. Odbył się pokazowy proces. Za spowodowanie śmierci Przemyka skazano go na dwa lata więzienia. Kilka dni później wyszedł dekret amnestyjny. Przed Wysockim otworzyła się wprawdzie brama więzienia, nigdy jednak nie wrócił do dawnego życia. Ta sprawa zburzyła też życie jego rodziny. W filmie Michał Wysocki po prawie siedemnastu latach od wyjścia na wolność opowiada o tamtych wydarzeniach i swoich przeżyciach. Okres ten wspomina także jego syn Piotr. Ilustrując ich opowieść Marta Damasiewicz wykorzystuje listy żony Małgorzaty i syna Wysockiego pisane do więzienia, prasowe i telewizyjne materiały archiwalne, wędruje z kamerą do więzienia i sądu. Pokazuje, jak bezduszna, cyniczna i bezlitosna machina służby bezpieczeństwa zniszczyła niewinnego człowieka, przypadkowo zamieszanego w jedną z najhaniebniejszych spraw lat 80. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.