Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GINĄCY RYCERZ KNIEI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film przyrodniczy
  • 29'

Głuszec (tetrao urogallus) to okazały ptak z rzędu kuraków, największy z rodziny głuszcowatych. Nieco podobny do szerzej znanego indyka, osiąga masę do sześciu i pół kilograma. Samce są czarnobrązowe, mają pierś o charakterystycznym, metalicznym zielonym połysku. Mniejsze od nich samice są ciemnobrązowe, mają rdzawą plamę na piersi. Niegdyś głuszce licznie zamieszkiwały lasy mieszane i iglaste północnej i środkowej Europy - od Szkocji poprzez Skandynawię do Polski i dalej, na terenach północnej Azji. Dziś gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Wśród przyczyn gwałtownego spadku liczebności jego populacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wymienia się: nadmierne wysuszenie siedlisk głuszca, stosowanie przez człowieka chemicznych środków ochrony lasów, klęski ekologiczne powodujące masowe wyniszczenie drzewostanu (np. w Górach Izerskich), ekspansję drapieżników oraz nadmierną ilość polowań. Według naukowców i ekologów jedyną szansą na uratowanie głuszca i przywrócenie go do naszych lasów jest objęcie go rygorystyczną ochroną i prowadzenie ośrodków hodowlanych, z których następnie głuszce byłyby "wprowadzane" do naturalanego środowiska. Wyginięcie tych pięknych i efektownych ptaków byłoby wielką stratą dla leśnego ekosystemu - i dla wszystkich miłośników przyrody. Przyzna to każdy, kto choć raz miał okazję zobaczyć tokujące głuszce i posłuchać ich niezwykłej pieśni. Autorom filmu udało się sfilmować głuszce, które przetrwały w Lasach Janowskich. Obserwowali je przez cały rok, rejestrując przylot ptaków na tokowiska, walki samców, znoszenie i wysiadywanie jaj, opiekę nad pisklętami i wodzenie małych głusząt, pierzenie się piskląt, zdobywanie przez dorosłe osobniki pożywienia i ich walkę z drapieżnikami.
[źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.