Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRAŻNICY LENINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny ; 20'

Opowieść o dziejach jedynego pomnika Lenina we Włoszech oraz o człowieku, który nazywa siebie "Strażnikiem Lenina" i od lat opiekuje się monumentem. Posąg wodza rewolucji socjalistycznej przywieźli ze Związku Radzieckiego do Italii włoscy żołnierze w czasie II wojny światowej. Powędrował najpierw do Gianony, później do ambasady w Rzymie, z Rzymu przesłano go do Moskwy, a Moskwa podarowała statuę Capriago, bo w czasach rewolucji rosyjskiej socjaliści z tego miasteczka przesłali Rosjanom pomoc pieniężną. W Capriago ideały komunistyczne upamiętnia nie tylko pomnik. Również ulice i place noszą nazwy związane z rosyjskimi i niemieckimi rewolucjonistami, rosyjskimi pisarzami i poetami. Miejscowa ludność, podobnie, jak Bruno Ferrari, opiekun monumentu Lenina, deklaruje autentyczne umiłowanie idei socjalizmu. Dla młodzieży i dorosłych idolami są Lenin, Stalin i kubański rewolucjonista, Che Guevara. W rejonie Reggio Emilia tradycyjnie organizowany jest festyn pod patronatem Włoskiej Partii Komunistycznej. Uczestnicy tej imprezy solidaryzują się z ideologią socjalistyczną. Pomimo przemian w Europie Środkowo-Wschodniej nadal wierzą w ideę komunizmu, żałują, że ustrój ten załamał się w tym regionie świata. Za niepowodzenia obwiniają mieszkańców socjalistycznej niegdyś Europy. "Przykro nam z powodu upadku komunizmu w waszych krajach. Widać, że nie zareagowaliście dobrze na to, co się stało. Bo my postrzegaliśmy wasze kraje jako prawdziwe perły. I to logiczne, że chcieliśmy osiągnąć wasz poziom. Natomiast teraz znaleźliśmy się na rozstaju" - mówi jeden z nich. Organizatorów festynu, wydawców komunistycznych broszur, książek, plakatów oraz członków Centrum Kultury i Sztuki, zajmujących się sprzedażą wina "Stalin", nie interesują poczynania władz w Związku Radzieckim i państwach niegdyś zależnych od imperium. Na pytanie "Czy nadal produkowałby pan to wino, gdyby Stalin wymordował połowę pańskiej rodziny?", włoski komunista odpowiada: "Produkcja wina nie ma nic wspólnego z niegodziwymi czynami popełnionymi w Związku Radzieckim. Sądzę, że Stalin nigdy osobiście nikogo nie zabił. Dla mnie jest on wielkim rewolucjonistą i komunistą. Był wybitnym przywódcą międzynarodowego ruchu komunistycznego. Wszystkie rewolucje pochłaniały ofiary. Jestem stalinistą, ale jestem za demokracją. Każdy może robić co chce".
[źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.