Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POŻEGNANIE Z JULIĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 18 '

Orkiestra grała wtedy jak na pogrzebie. Górnicy zresztą czuli się żałobnie, a na murach Wałbrzycha porozklejali klepsydry: "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 września 1996 roku zakończono wydobycie w pracującej bez przerwy od XIX wieku kopalni "Julia". Prosimy o nieskładanie kondolencji". Potem zredukowani musieli jakoś sobie radzić z bezrobociem i tak dramatycznie odmienionym życiem. Bohatera filmu ludzie nazywają "Zbój". Przepracował w "Julii" siedem lat jako ratownik górniczy. Raz go przysypało, ale z wypadku wyszedł cało. Z kataklizmu, jakim dla Śląska jest restrukturyzacja górnictwa, też udało mu się wyjść obronną ręką. Porzucił miasto. W swojej wiejskiej chacie, o której mówi "zbójówka", przyjmuje artystów, polityków, znane osobistości i każdego, kto zechce do niego zawitać. Obok domu odtwarza kopalnianą sztolnię: ma być dokładnie taka, jakie były w "Julii", i stanowić turystyczną atrakcję jego gospodarstwa. Przede wszystkim jednak maluje, zwłaszcza akty, bo zawsze bardzo lubił kobiety. Wie, że wybrał nieco dziwaczne rozwiązanie życiowych problemów - on na wsi, a żona nadal w mieście - ale jest szczęśliwy. Wreszcie spełnia swoje marzenie. Wystawia obrazy na gruzowisku, które pozostało po "Julii". Wrażenie jest niecodzienne. Pejzaże i akty nabierają jakiejś dziwnej wymowy pośród przerażającego, rdzewiejącego żelastwa, poskręcanych rur, zwalonych murów i resztek okien. A muzycy z orkiestry, w paradnych mundurach, którzy grają maszerując po pustej hali, wyglądają jak duchy z przeszłości, dla wielu tak bardzo przegranej.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.