Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPOWIEŚĆ SYRYJSKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 25 min

Filmowa podróż po Syrii, szlakiem jej wspaniałych, starożytnych zabytków, w których odkrywaniu i poznawaniu niebagatelną rolę odegrali polscy archeolodzy. Profesor Michał Gawlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego, od wielu lat prowadzi prace wykopaliskowe w Palmyrze, położonej w połowie drogi między Morzem Śródziemnym a Mezopotamią, na Pustyni Syryjskiej. Wokół żyznej oazy wyrosło tu wielkie miasto. Źródłem jego bogactwa był handel - opłaty celne od przechodzących tędy karawan. W 272 roku Palmyrę zniszczył cesarz Aurelian. Do dziś zachowały się jednak ruiny, świadczące o dawnej świetności miasta i wspaniałości jego architektury. Do największych zabytków Palmyry zaliczyć należy świątynię Baala, wzniesioną w 32 roku naszej ery. Gmach, choć wielokrotnie przebudowywany, zachował pierwotne proporcje monumentalnej, hellenistycznej budowli. Osią miasta była szeroka ulica z pięknym portykiem kolumnowym, zdobiona posagami na konsolach. Rzeźby zaginąły, ale zachowały się wyryte w kamieniu, czytelne do dziś dedykacje w trzech językach: greckim, łacińskim i aramejskim. W pobliżu kolumnady wznosił się kamienny teatr o rozbudowanych kulisach, które nazywano trójdzielną bramą królewską. Profesor Gawlikowski prowadzi badania w Palmyrze od ponad 30 lat - miasto to nadal kryje w sobie wiele tajemnic. W Syrii takich miejsc jest wiele, jak chociażby grecko-rzymska Apamea. W okresie hellenistycznym miasto to liczyło 100 tysięcy mieszkańców i było siedzibą licznego garnizonu. Tu również prowadził badania prof. Gawlikowski - odkrył m.in. ruiny mitreum, czyli podziemnej kaplicy irańskiego bóstwa solarnego - Mitry. Jego kult upowszechnił się na ziemiach Cesarstwa Rzymskiego w II i III wieku n.e. Świątynia w Apamei wyróżnia się wspaniałymi malowidłami. Niestety, były one w znacznym stopniu uszkodzone. Dzięki pracowitości badaczy brakujące fragmenty udało się zrekonstruować, a te, które ocalały, odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem. Film Piotra Parandowskiego wyróżnia się wysmakownymi zdjęciami syryjskich krajobrazów i znakomicie komponujących się z nimi zabytków, oraz interesującym i dopracowanym pod względem literackim komentarzem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.