Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SMUTNE PÓŁ RYCERZY ŻYWYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 38'

Leszek Prorok zmarł nagle w grudniu 1984 roku, rozwożąc paczki znajdującym się w potrzebie kolegom ze Związku Literatów Polskich i Pen Clubu. Takim go wszyscy zapamiętali: ciągle w działaniu, niezawodny, ze swoją czarną torbą, w której miał wszystko, co trzeba. Na zebraniach ZLP czy Pen Clubu, kiedy powstawały jakieś formalne wątpliwości, on - prawnik z wykształcenia - wyciągał z czarnej torby papiery i - skrupulatny, wnikliwy - znajdował potrzebny paragraf. Uważał, że tragiczny jest kraj, gdzie szkołą i legitymacją do działalności publicznej jest już od wielu pokoleń więzienie. Ale i on miał je za sobą. Przed wojną działał w grupach ONR, w czasie okupacji - w konspiracyjnym podziemiu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Za to właśnie po wojnie trafił do więzienia z wieloletnim wyrokiem. Porzucił prawo. Zajął się pisaniem. Pozostawił po sobie ponad trzydzieści bardzo różnorodnych tytułów. Pisał powieści, eseje, dla radia i teatru, a swojej marynistycznej pasji dawał wyraz na łamach "Morza". Kochał muzykę i piesze wędrówki po górach. Grażyna Banaszkiewicz przypominając postać Leszka Proroka wprowadza do filmu sylwetkę niewysokiego mężczyzny w okularach, z czarną torbą na ramieniu, przemierzającego ulice pieszo lub za kierownicą malucha, w ciągłym działaniu. Ten motyw wplotła w archiwalia i wspomnienia ludzi, którzy pisarza znali, cenili szanowali: żony Marii, Krystyny i Bogdana Celichowskich, Władysława Bartoszewskiego, Janusza Ziółkowskiego, Przemysława Bystrzyckiego, Gustawa Potworowskiego oraz Jana Żaryna - autora biografii "Leszek Prorok, człowiek i twórca". Tytułem dokumentu zaś nawiązała do opatrzonej takimż tytułem książki "Proroka", której motto zaczerpnął z "Grobu Agamemnona" Juliusza Słowackiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.