Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻWIROWISKO - OSTATNIA NIEDZIELA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • 30 '

W Brzezince, na Żwirowisku przylegającym do Bloku Śmierci, za zgodą Episkopatu Polski w 1998 roku stanął tzw. krzyż papieski, upamiętniający meczęństwo zamordowanych w tym miejscu ofiar.Przeciw temu zaprotestowali Żydzi. Ich stanowisko najlepiej wyraził pisarz Eli Wiesel. "W Birkenau - pisał noblista - miejscu największego niewidzialnego cmentarza żydowskiego w historii,nie powinno być symboli religijnych. Birkenau samo jest wymownym symbolem. Kominy. Ruiny krematorium. Nie powinno tam być nic więcej". Ten protest wywołał gwałtowną reakcję. Wkrótce zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Krzyża. Jego członkowie zainicjowali akcję stawiania na Żwirowisku nowych krzyży. Kazimierz Świtoń - najaktywniejszy i szybko najbardziej znany z obrońców -twierdził, że krzyż papieski należy otoczyć innymi, by chroniły go, jak oddział żołnierzy. Zaczęli więc je zwozić wierni z całej Polski - w imieniu parafii lub indywidualnie. Problem narastał. Swoje stanowisko podtrzymywał zarówno Episkopat Polski, jak i Żydzi. Szukano kompromisowego rozwiązania. Okazało się to bardzo trudne, istniało bowiem prawdopodobieństwo, że próba wyegzekwowania woli Episkopatu zostanie okrzyczana profanacją symolu religijnego nabliższego sercom polskich katolików.Magdalena Łazarkiewicz z ekipą filmową pojechała na Żwirowisko 23 maja 1999 roku. Stało tam już ponad 300 krzyży, wkopywano nowe. Jeden przywiózł właśnie Leszek Bubel, w przeszłości kandydat na prezydenta, wydawca antysemickich publikacji, ostatnio reprezentant Stowarzyszenia Ofiar Wojny. Kamera i mikrofon zarejestrowały atmosferę, jaka panowała tego dnia w miejscu męczeństwa setek ludzi, zamienionym - wbrew deklaracjom - w przedmiot politycznej rozgrywki. Było w niej coś z pikniku i klubu dyskusyjnego, wesołość mieszała się tam z zacietrzewieniem, liturgia z konferencją prasową, pokraczny antysemityzm z katolickim fanatyzmem, strzępy racjonalnych argumentów ginęły w bełkocie i piramidalnej bzdurze.Kazimierz Świtoń - w opinii skłóconych z nim członków SKOK człowiek chory, zabiegający wyłącznie o rozgłos - był niezwykle pewny siebie. Kpił, że na miejscu decydentów "problem Świtonia" rozwiązałby już dawno. Domagał się zagwarantowania ustawą, że krzyż papieski pozostanie na Żwirowisku po wieczne czasy. Snuł wizję, że z tego miejsce padnie iskra, która sprawi, że społeczeństwo ogłupione przez żydowskie media obudzi się i powstanie Polska rządzona przez Polaków, nie przez obcych. 27 maja na Żwirowisko weszli żołnierze Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Kazimierz Świtoń został aresztowany pod zarzutem nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych. Krzyże przywiezione przez wiernych przeniesiono na teren klasztoru franciszkanów w Harężach. Na Żwirowisku pozostał tylko stos zdjętych z nich tabliczek. A na pobliskim murze wielki napis: BROŃCIE KRZYŻA... I KUBUSIA PUCHATKA. [źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.