Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STEFAN CHWIN. "LUDZIE I RZECZY"

w PORTRETY WSPÓŁCZESNEJ PROZY POLSKIEJ

  • Film fabularny - krótkometrażowy
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 22 min

Stefan Chwin jest znanym eseistą, krytykiem i historykiem literatury, pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, o bardzo dużej rozpiętości zainteresowań - od Mickiewicza po Gombrowicza. Opublikował kilka książek o literaturze, m.in.: "Bez autorytetu", "Romantyczna przestrzeń wyobraźni", "Literatura a zdrada". Jest też autorem kilku prób literackich, skrywającym się za pseudonimem. Ujawnił się jako powieściopisarz w 1991 r. ogłaszając pod własnym nazwiskiem "Krótką historię pewnego żartu", a następnie w 1995 r. powieść "Hanemann". Za osiągnięte w niej pisarskie "całkowite spełnienie" redakcja "Tygodnika Powszechnego" wyróżniła go honorowym mianem "Faworyta roku 1995", a redakcja "Polityki" nagrodziła swym "Paszportem".Tłem obu powieści Chwina, a właściwie w pewnym stopniu ich bohaterem, jest Gdańsk, do którego przypadkiem trafili rodzice pisarza - ojciec wilnianin, i matka warszawianka - i w którym on się urodził w 1949 r. W obu powieściach zawarł doświadczenia ludzi opuszczających to miasto i obejmujących je w posiadanie. Film jest próbą pokazania na ekranie najważniejszych wątków "Hanemanna". Opowiada o dramatycznych doświadczeniach niemieckiego lekarza, który po II wojnie światowej pozostał w Gdańsku. Jego dom zajęli Polacy z kresów. Różnią się od gospodarza mentalnie i cywilizacyjnie, lecz chronią "swojego Niemca" przed prześladowaniami UB. A także przed szabrownikami, bo właśnie nastał czas walki o rzeczy - łyżkę, lampę, kołdrę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HANEMANN
Powieść
AutorStefan Chwin
2016.10.06 09:47:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.