Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIOSKA Z PAMIĘCI I ZE SŁUCHU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 21 min

    Film powstał w ramach cyklu "Małe Ojczyzny".

Plebanowo leży 5 kilometrów od Krynek. Taki sam dystans dzieli je od Wierszalina, legendarnej siedziby proroka Ilji - Eliasza Klimowicza. A także od kościoła i cmentarza. I od granicy białoruskiej. Plebanowo jest wsią położoną w sielskiej okolicy. Stoi w niej ledwie 20 zagród z drewnianymi domkami i wrastającymi w ziemię budynkami gospodarczymi oraz kuźnia. Żyją w niej głównie ludzie starzy i bardzo starzy, przede wszystkim kobiety. One właśnie zbierają się w kolejnych chatach na tradycyjnych modłach za zmarłych, połączonych z żałobnymi śpiewami i wspominaniem nieżyjących, których wizerunki - oprawne w ramy, mocno retuszowane zdjęcia ślubne - ustawia się wówczas rzędem w blasku płonących świec. W filmie mieszkańcy Plebanowa wspominają swych bliskich i sąsiadów, którzy odeszli. Z nostalgią mówią o ich nadzwyczajnej dobroci. Opowiadają o dawnych zwyczajach i tradycjach, które próbują podtrzymywać, o swoim niełatwym losie. Na jednym z podwórek starają się zrekonstruować wyjęte z zapomnienia krosna, używane niegdyś przez kobiety w każdym gospodarstwie. Wydają się wtedy wyjątkowo zgodni i szczególnie zjednoczeni w swej małe wspólnocie. Powszedni trud, żniwa robione kosą i sierpem, niedostatek i związane z wiekiem niedomagania sprawiają jednak, że w życiu codziennym wrażenie to pryska. Pojawiają się niechęci, złość, pretensje i oskarżenia. Wtedy jeden z mężczyzn odsłania studnię, wsuwa głowę za jej cembrowinę i krzyczy w dół, do zmarłych: hej, jak wy tam żyjecie?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.