Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W. LUTOSŁAWSKI WEDŁUG OJCA KAROLA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 31 min

Ojciec Karol Meissner z klasztoru Benedyktynów w Lubiniu koło Kościana, lekarz z wykształcenia i mnich z powołania, w barokowej scenerii lubińskiego kościoła wspomina swego sławnego kuzyna, Witolda Lutosławskiego, oraz związki z rodziną Lutosławskich, z którą był spokrewniony przez matkę. Z Witoldem zetknął się po raz pierwszy na początku II wojny światowej, podczas której los rzucił przyszłego duchownego i jego matkę do Warszawy. Rodzina Lutosławskich bardzo przeżywała wówczas tragedię starszego brata Witolda, Henryka, który jako oficer dostał się w 1939 r. do radzieckiej niewoli. Trafił do obozu na Kołymie, gdzie zginął. Rodzina ukrywała to przed matką, która jeszcze przez długi czas czekała na powrót syna. To nieszczęście i wspólna tajemnica zbliżyły kuzynów do siebie. Łączyła ich również miłość do muzyki. Karol próbował swych sił w kompozycji, choć nie dorównywał talentem Witoldowi, który w czasie wojny utrzymywał się z gry w kawiarniach. Wraz z Andrzejem Panufnikiem tworzył zapewne najwybitniejszy duet fortepianowy, jaki grywał w tym czasie w lokalach. Wkrótce w rodzinie Lutosławskich wielkie wzburzenie wywołał romans Witolda z Danutą Bogusławską z domu Dygat, żoną oficera przetrzymywanego w obozie jenieckim. Najbliżsi kompozytora, choćby przez wzgląd na losy Henryka, surowo potępiali tę znajomość. Mimo to po wojnie Lutosławski postanowił zalegalizować swój związek, świadom wszystkich konsekwencji takiego kroku. Chociaż małżeństwo Bogusławskich zostało unieważnione, Witold nie mógł wziąć z Danutą ślubu kościelnego. Bardzo to przeżywał i bolało go potępienie rodziny, nie zrezygnował jednak z ukochanej kobiety. Ich małżeństwo okazało się bardzo zgodne, a emocje wśród krewnych z czasem opadły. Również Karol nawiązał na nowo kontakty z Witoldem pod pretekstem konsultacji w sprawie wykonywania hymnów gregoriańskich. Znów połączyła ich muzyka. Utrzymywali serdeczne stosunki aż do śmierci kompozytora w 1994 r. W filmie wykorzystano bogate materiały ikonograficzne: urywki starych filmów dokumentalnych i zdjęcia, a także fragmenty archiwalnych nagrań dwóch kompozycji Witolda Lutosławskiego: "Łańcucha III" z 1986 r. oraz IV Symfonii z 1992 r. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.