Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W CIENIU WIELKIEGO DRZEWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 19 min

Gdy się urodził, ojciec zgodnie z dawną tradycją zasadził koło pałacu drzewo. Rosło wraz z nim. Stało się wielkim dębem, ale on wiele lat temu uciekł od pałacu, pamięci o wielkim dziadku i od tego drzewa. Teraz myśli, by powrócić w jego cień. Wie, że Oblęgorek jest mu przeznaczony, jest jego miejscem na Ziemi, małą ojczyzną. Na pytanie o Henryka Sienkiewicza już odpowiada z dumą: "Tak, jestem jego wnukiem - jedynym po mieczu". A tak się przeciw temu buntował. Bohater filmu - Juliusz Sienkiewicz - urodził się w pałacu w Oblęgorku, który w 1900 roku podarowali jego dziadkowi wdzięczni czytelnicy. Przeżył tam wczesne dzieciństwo i lata okupacji. Po wojnie, niepokorny nastolatek, zbuntował się przeciw byciu wnukiem wielkiego pisarza do tego stopnia, że próbował zanegować wartość jego twórczości literackiej. Jego niechęć do losu za takie "naznaczenie" przejawiała się okropnym zachowaniem. W kieleckim liceum cieszył się przez to tak złą sławą, że musiał wyjechać aż do Szczecina, by tam zdać maturę. Dzięki temu mógł w Krakowie podjąć studia etnograficzne. Wrócił potem do rodzinnego domu i podjął pracę w Muzeum w Oblęgorku. Znów jednak uciekł. Ciążył mu status "mebla muzealnego", chciał żyć na własny rachunek. Ostatecznie osiadł w Koszalinie. Pracuje tam do dziś w Muzeum Okręgowym, w dziale budownictwa ludowego. Wkrótce jednak przejdzie na emeryturę. Juliusz Sienkiewicz wędrując w filmie po Oblęgorku, Kielcach, Krakowie i Koszalinie opowiada o swoim życiu, młodzieńczych buntach i ucieczkach. Wspomina przeszłość, rozmawia z bliskimi i znajomymi. Uświadamia sobie ostatecznie, że tak naprawdę nigdy nie opuścił miejsca, w którym się urodził: psychicznie był tam zawsze, mimo wszystko. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.