Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZMOWY Z CÓRKĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 24 min

Mieszkali w Solcu Kujawskim. Pobrali się 3 lipca 1943 roku. Ona - młodziutka dziewczyna, on - o dziesięć lat od niej starszy żołnierz AK. W 1944 roku musiał wyjechać do Iłży. Aresztowali go tam Niemcy i wywieźli. 3 maja 1945 roku wrócił do Solca. Odszukał żonę, która tymczasem opuściła rodzinne miasto. Potem urządzili się jakoś w Solcu. On pracował w zakładzie eneregetycznym. Po pewnym czasie stwierdził, że z powodu akowskiej przeszłości grunt pali mu się pod nogami. Oboje postanowili, że ukryją się na Śląsku. Osiedli w Wałbrzychu. Myśleli, że po latach rozłąki i lęków wreszcie będą mogli żyć szczęśliwie. Niestety, w październiku 1946 roku do drzwi ich mieszkania zapukało dwóch mężczyzn. Bez wyjaśnień zabrali gospodarza ze sobą. Już nie wrócił. Osadzono go w więzieniu w Wałbrzychu, a następnie w Dzierżoniowie. Ktoś życzliwy powiedział żonie, że w sprawie męża wyrok już zapadł, choć rozprawy jeszcze nie było. W grudniu pojechała na rozprawę. Obywała się przy drzwiach zamkniętych. Potem mąż, żegnając się z nią, podał jej ślubną obrączkę. Nigdy więcej go nie zobaczyła. Miała 21 lat i maleńką córeczkę. Zaczęły się kłopoty w pracy. Wróciła do rodziców, do Solca. Przed władzami i ludźmi ukrywała, że mąż został stracony. Czy jednak wtedy długo udawało się ukryć coś takiego? Pojechała do Szczecina. Zaczęła starania o mieszkanie.Nie było łatwo. W 1951 roku zdecydowała się wyjść za mąż po raz drugi. Wystąpiła z prośbą o akt zgonu pierwszego męża. Wtedy dowiedziała się, że wyrok na nim wykonano w Dzierżoniowie 17 stycznia 1947 roku. Dotarła do księdza, który mężowi udzielił ostatniej posługi. Powiedział jej, że skazańców pochowano w bezimiennych grobach pod murem cmentarza. Odradzał ekshumację. Po latach fotografia Jerzego Kaszyńskiego zawisła na zorganizowanej we Wrocławiu głośnej wystawie zdjęć ofiar i ich katów: prokuratorów i sędziów Doraźnego Okręgowego i Rejonowego Sądu Wojskowego we Wrocławiu, którzy w latach 1945-1956 skazali łącznie 11 318 osób, w tym 303 na karę śmierci, z których 137 zgładzono. Po obejrzeniu tej wystawy Marianna Kaszyńska-Krawczyk o tragedii męża i swoim dramacie, o krótkich dniach wspólnego szczęścia, opowiada córce, Teresie Kaszyńskiej. Przedstawia jej też dokumentację swoich długich poszukiwań grobu Jerzego, ostatecznie zakończoną jedynie umieszczeniem skromnej, symbolicznej tablicy na grobie jej rodziców na cmentarzu w Solcu Kujawskim. Rozmowom matki z córką towarzyszy kamera filmowa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.